Rosja. Siergiej Szojgu: Rosja podjęła się zobowiązań, które są dość wyraźnie określone

Świat
Rosja. Siergiej Szojgu: Rosja podjęła się zobowiązań, które są dość wyraźnie określone
AP
Siergiej Szojgu ws. odblokowania ukraińskich portów w związku z eksportem zboża

- Rosja nie będzie korzystać z tego, że porty będą rozminowane i otwarte - powiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez prokremlowską agencję Tass. Szojgu podpisał w piątek z Turcją i ONZ porozumienie w sprawie eksportu zboża z Ukrainy.

W Stambule w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz minister obrony Turcji Hulusi Akara podpisali dwie oddzielne, ale "lustrzane" umowy z Ukrainą i Rosją o odblokowaniu ukraińskich portów w związku z eksportem zboża.

- Nie będziemy korzystać z tego, że porty będą rozminowane i otwarte. Podjęliśmy się tego zobowiązania - powiedział o porozumieniu Siergiej Szojgu.

 

ZOBACZ: Pożary trawią ukraińskie zboże. Rosjanie celowo bombardują pola

 

Jak dodał, w związku z podpisaniem porozumienia, Rosję zobowiązała się do dotrzymania terminów. - Oprócz tego, w nim jest określona konkretna data, dokładniej, termin, podczas którego to wszystko będzie się odbywać - mówił.

Rosja próbowała narzucić swoje warunki 

O podpisane porozumienie na antenie ukraińskiego telemaratonu United news (kanały informacyjne pracujące wspólnie po roztoczeniu wojny) został zapytany szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow. - Wszystkie niedopuszczalne warunki, które Rosja próbowała nam narzucić przez dość długi czas, nie zostały zawarte w porozumieniu. Żadnego z tych warunków nie ma w umowie - powiedział. 

- Rosja bardzo chciała eskortować konwoje wojenne, chciała coś sprawdzać na naszym terytorium. Żaden z tych punktów nie zostanie zrealizowany. I Rosja się na to zgodziła - mówił Budanow. 

Jak dodał, patrząc pod kątem wojskowym, Ukraina nie widzi zagrożenia w podpisaniu porozumienia.

 

W ramach porozumienia o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, utworzony zostanie Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule z przedstawicielami Ukrainy, ONZ, Turcji i Rosji, które będzie odpowiedzialne za kontrolę statków. Umowa została podpisana na 120 dni, z możliwością przedłużenia.

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie