Wojna w Ukrainie. Zagraniczni ochotnicy zginęli w Ukrainie. Wśród nich Kanadyjczyk

Świat
Wojna w Ukrainie. Zagraniczni ochotnicy zginęli w Ukrainie. Wśród nich Kanadyjczyk
PAP/Mykola Kalyeniak
Pod ostrzałem prowadzonym przez rosyjski czołg znaleźli się Kanadyjczyk z Montrealu, dwóch Amerykanów i Szwed

Zagraniczni ochotnicy - Kanadyjczyk, dwóch Amerykanów i Szwed - zginęli podczas ostrzału w minionym tygodniu w Ukrainie – poinformowały media. Jak zaznaczyła stacja, jeden z nich zginął, próbując pomóc zranionemu koledze.

Pod ostrzałem prowadzonym przez rosyjski czołg znaleźli się Kanadyjczyk z Montrealu, dwóch Amerykanów i Szwed. Obcokrajowcy uczestniczyli w operacji prowadzonej przez obronę terytorialną sił zbrojnych Ukrainy, znajdowali się w pobliżu Siwerska we wschodniej części obwodu donieckiego, zginęli w poniedziałek – powiedział cytowany przez Politico.com ich dowódca Rusłan Miroszniczenko.

Zabity Kanadyjczyk walczył w Donbasie

Stacja radiowa CKAJ 92,5 FM z Quebec poinformowała w sobotę, że zabity Kanadyjczyk pochodził z Montrealu, miał 31 lat, wyjechał na Ukrainę pod koniec marca br. Uczestniczył w walkach w Donbasie, zginął, próbując pomóc zranionemu koledze. Dziennikarze „Le Journal de Montreal”, którzy rozmawiali z matką i siostrą zabitego Kanadyjczyka, napisali, że zdecydował się dołączyć do zagranicznych ochotników na Ukrainie ze względu na swoje przekonania.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sztab Generalny: Wielka Brytania przeszkoli ukraińskich żołnierzy

 

Z kolei telewizja Global News podała w weekend, że do jednego ze szpitali w Ottawie trafił były żołnierz kanadyjski, saper, który również od marca br. był na Ukrainie. Global News rozmawiała z 50-latkiem, który uprzednio służył m.in. w Afganistanie i Bośni. Został poważnie zraniony podczas wybuchu rosyjskiej miny przeciwczołgowej. Przez dwa miesiące leczono go w sześciu ukraińskich szpitalach, potem został przewieziony do Warszawy, a w ub. tygodniu przyleciał do Toronto. Operację przewiezienia z Polski rannego Kanadyjczyka przeprowadziła organizacja kanadyjskich weteranów Aman Lara we współpracy m.in. z pozarządową organizacją Smart Medical Aid, zajmującą się pomocą medyczną.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie