Początek astronomicznego lata. 21 czerwca to najdłuższy dzień roku

Polska
PAP/Adam Warżawa
21 czerwca rozpoczyna się astronomiczne lato. Zdjęcie ilustracyjne

Astronomiczne lato rozpocznie się we wtorek, 21 czerwca, o godzinie 11:14. Będzie to najdłuższy dzień w roku. Początek kalendarzowego lata w Polsce przypada natomiast na 22 czerwca. Przez najbliższe miesiące na niebie możemy się spodziewać wielu astronomicznych atrakcji. W pierwszy dzień lata w większości kraju nie dopisuje jednak pogoda.

Dokładny moment początku astronomicznego lata następuje w chwili tzw. przesilenia letniego i ta pora roku trwa do równonocy jesiennej. W pierwszym dniu lata Słońce będzie górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Koniec lata i początek jesieni przypadnie 23 września o godzinie 3.04.

 

Przesilenie letnie to także okres najdłuższych dni i najkrótszych nocy. Przy czym długość dnia i nocy jest różna w zależności od tego, w jakiej części Polski się znajdujemy. W najdalej wysuniętych na północ fragmentach naszego kraju najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum około 16 godzin i 45 minut, a na południowych skrajach Polski jedynie 16 godzin i 12 minut. Pozostała część doby to odpowiednio krótka noc.

 

 

W najkrótsze noce na północnych krańcach Polski Słońce chowa się zaledwie na około 12 stopni pod horyzontem, a to oznacza, że niewiele brakuje do tzw. białych nocy, znanych z krajów położonych bliżej bieguna północnego, takich jak Norwegia czy Islandia.

Zjawiska i obiekty astronomiczne na niebie

Jednak mimo krótkich nocy, na niebie możemy latem zobaczyć wiele ciekawych obiektów i zjawisk astronomicznych. Do najbardziej znanych należą „spadające gwiazdy”, zwane przez naukowców meteorami. Są to zjawiska powstające, gdy w atmosferę ziemską wpadnie skalna drobina z kosmosu (meteoroid) i ulegnie zniszczeniu. Jeśli jednak będzie to odpowiednio duża skała, może przetrwać lot przez atmosferę i albo uderzyć w powierzchnię Ziemi, tworząc krater meteorytowy, albo też wybuchnąć na jakiejś wysokości, tak jak to miało na przykład miejsce nad Czelabińskim w Rosji w 2013 roku. W obu przypadkach mogą na obszarze upadku pozostać tzw. meteoryty.

 

ZOBACZ: Badanie: Przez globalne ocieplenie tracimy 44 godziny snu rocznie. Będzie jeszcze gorzej

 

Meteory mogą pojawiać się sporadycznie w losowych momentach, ale istnieją także tzw. roje meteorów. W trakcie ich aktywności możemy obserwować, kilkanaście, kilkadziesiąt, a czasem nawet więcej zjawisk w ciągu godziny. Meteory danego roju zdają się wybiegać z jednego miejsca na niebie, zwanego radiantem. Najbardziej znanym letnim rojem meteorów są Perseidy, aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia, a mające maksimum zwykle w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy organizowane są w całym kraju liczne pikniki astronomiczne, zwane „nocami spadających gwiazd”.

 

Spośród gwiazd na nocnym niebie wyróżnia się Trójkąt Letni. Nie jest to gwiazdozbiór, ale układ gwiazd zwany asteryzmem. Wyznaczają go trzy bardzo jasne gwiazdy: Wega z konstelacji Lutni, Deneb z gwiazdozbioru Łabędzia i Altair z konstelacji Orła. Trójkąt Letni zajmuje duży obszar na nieboskłonie i jest widoczny przez całą letnią noc.

Na niebie widoczne również planety 

Na letnim niebie dostrzeżemy także planety. Merkurego możemy próbować wypatrzeć najpierw nad ranem, a od drugiej połowy lipca do przełomu sierpnia i września wieczorami, krótko po zachodzie Słońca. Wenus w tym roku nie będzie widoczna latem. Mars zaczyna wschodzić w drugiej połowie nocy i powoli będzie robić to coraz wcześniej. Na koniec lata wschód Marsa będzie następować około godziny 21.

 

ZOBACZ: Chiny. Tornado zniszczyło linie wysokie napięcia. Na nagraniu widać wybuchy

 

Zdecydowanie najlepiej widoczne będą Jowisz i Saturn, największe planety układu Słonecznego. Będzie je można podziwiać przez sporą część nocy. O ile na początku lata wschód Jowisza będzie następować około północy, to pod koniec tej pory roku już prawie z zachodem Słońca. Z kolei wschody Saturna będą następować mniej więcej godzinę przed Jowiszem.

 

Wspomniane planety można dostrzec gołym okiem, natomiast dla posiadaczy teleskopów do obserwacji dostępne będą także Uran i Neptun.

Superksiężyc i superpełnia

Trzy planety: Mars, Jowisz i Saturn, będą ustawione przez długi okres w jednej linii, chociaż dość daleko od siebie. Przy czym około połowy sierpnia dystanse pomiędzy Marsem i Jowiszem oraz Jowiszem i Saturnem będą podobne. Dodatkowo parę razy wzdłuż tej linii przebiegnie Księżyc, co uczyni widok szczególnie ciekawym.

 

 

Pełnia Księżyca w lipcu zbiegnie się z najbliższym w tym roku perygeum jego orbity (najbliższy dystans względem Ziemi), a to oznacza, że zobaczymy wtedy największy i najjaśniejszy superksiężyc, albo superpełnię. Sytuacja taka nastąpi 13 lipca.

 

Przy okazji warto nadmienić, że właśnie lipcu nasza planeta znajduje się w aphelium swojej orbity, czyli punkcie położonym najdalej Słońca. 4 lipca o godz. 9.11 od naszej gwiazdy będziemy mieli dystans 152,098 mln km. To wyraźnie wskazuje, że cykl pór roku na Ziemi nie ma związku z odległością od Słońca (orbita jest zbyt bliska kołowej, aby miało to istotny wpływ), natomiast za zmiany te odpowiada nachylenie osi obrotu naszej planty względem płaszczyzny orbity (razem z ruchem obiegowym wokół Słońca).

Pogoda. W większości kraju chłodno

Pogoda nie dopisuje w pierwszy dzień astronomicznego lata. We wtorek rano na przeważającym obszarze kraju temperatura waha się od 9 do 14 stopni Celsjusza. Chłodniej - o tej porze - na Pomorzu i obszarach podgórskich, tam 7-8 st. C - informuje IMGW.

 

Jak prognozuje synoptyk IMGW Dorota Pacocha, we wtorek będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Poza tym głównie w centrum kraju i na wschodzie przelotne opady deszczu oraz burze.

 

 

Natomiast temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie się wahać od 14-16 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 24 st. C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i porywisty. Porywy wiatru w Tatrach mogą wynieść do 70 km/h.

 

IMGW ostrzega też przed burzami z gradem, które mogą wystąpić na terenach Podlasia, Suwalszczyzny, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego oraz we wschodniej części województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11 do godz. 19. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia IMGW ocenia na 70 proc.

 

jsd/ sgo/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!