Nieoficjalnie: wybuchy w białoruskich miastach. Paweł Łatuszka: w niebo wzbiły się samoloty

Świat
Twitter/Newsfeed Ukraine
Białoruskie media niezależne oraz opozycjoniści mówią o dźwiękach eksplozji słyszanych w różnych miastach

Mieszkańcy Białorusi donoszą o wybuchach, jakie było słychać w środowy wieczór w niektórych miastach. Jak przekazała niezależna dziennikarka, chodzi m.in. o Baranowicze, Stolin i Słuck. Z kolei Paweł Łatuszka, opozycjonista wobec reżimu w Mińsku, poinformował, że około 30 samolotów wzbiło się w ostatnich godzinach z białoruskich lotnisk. Są informacje, że dźwięki to efekt wojskowych ćwiczeń.

Dziennikarka Hanna Liubakowa przekazała w środę na Twitterze, że w wielu białoruskich miastach doszło do "masowych eksplozji".  "Mieszkańcy Baranowicz, Łunińca, Stolina, Hancewicz, Słucka, Klecka i innych miejscowości informowali o dźwiękach przypominających wybuchy" - napisała na Twitterze.

 

ZOBACZ: "Financial Times" opisał projekt planu pokojowego. Ukraina reaguje

 

Liubakowa zamieściła też film, który - jak wyjaśniła - nakręcono w środowy wieczór w Stolinie. Jak dodała, niezależne media "próbują zrozumieć, co się stało".

 

Paweł Łatuszka: wystrzelono pociski, eksplozje słychać w różnych miastach

Z kolei Paweł Łatuszka - dawny ambasador Białorusi w Polsce, a dziś opozycjonista - podał, iż od godz. 19:00 około 30 białoruskich myśliwców, samolotów transportowych i śmigłowców "wzniosło się w niebo z lotnisk w Baranowiczach, Homelu, Lidzie oraz Łunińcu".

 

"Sześć pocisków wystrzelonych w pobliżu miasta Kalinkowicze. Eksplozje słychać w różnych miastach" - opisał Łatuszka.

 

 

Ten sam film, co Liubakowa, opublikował też Franak Wiaczorka współpracownik białoruskiej liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej. "Mieszkańcy białoruskich miast zgłaszają odgłosy wybuchów. Łukaszenka poddał naród białoruski. Jest wspólnikiem Putina w wojnie z Ukrainą i powinien ponosić pełną odpowiedzialność" - przekazał.

 

 

Dziennikarz niemieckiego "Bilda" Julian Röpcke opublikował mapę domniemanych eksplozji. W jego ocenie, dźwięki słyszane na Białorusi mogą być efektem dźwiękowym samolotów przekraczających barierę dźwięku.

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda-Erdogan. "Turcja najlepiej rozumie, z czym Polska musi się zmierzyć"

 

Jak zauważył, gdy te miejsca połączy się ze sobą, uzyskamy linię prowadzącą w stronę Ukrainy. 

 

 

Kanał Newsfeed Ukraine podał, że dźwięki to efekt ćwiczeń wojskowych na Białorusi.

 

Ukraina ostrzegała, że Rosja szykuje prowokacje na Białorusi

W piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow alarmował, że rosyjskie lotnictwo przygotowuje się do uderzenia w kilka miejscowości na Białorusi, przy granicy z Ukrainą.

 

Ostrzegł Białorusinów przed serią "krwawych prowokacji", które miałyby uzasadnić, dlaczego ich wojsko dołączy do agresji Moskwy.

wka/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!