Jens Stoltenberg: Ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt nie wyszedł poza Ukrainę

Świat
Jens Stoltenberg: Ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt nie wyszedł poza Ukrainę
EPA/STEPHANIE LECOCQ
Jens Stoltenberg: NATO mierzy się dziś z nową rzeczywistością

NATO mierzy się dziś z nową rzeczywistością, dlatego też konieczne jest skierowanie systemu wspólnej obrony na nowe tory - powiedział w środę szef sojuszu. Jens Stoltenberg dodał, że państwa członkowskie są zgodne co do tego, że nie powinny przemieszczać sił na terytorium Ukrainy

Po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli szef Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że konieczne jest skierowanie wspólnoty na nowe tory w dłuższym okresie. Jak dodał, chodzi m.in. o wzmocnienie sił na wschodniej flance Sojuszu.

 

Stoltenberg podkreślił, że NATO mierzy się dziś z nową rzeczywistością, dlatego też konieczne jest skierowanie systemu wspólnej obrony na nowe tory.

 

- Dzisiaj zleciliśmy naszym dowódcom wojskowym opracowanie opcji obrony we wszystkich dziedzinach. Ląd, przestrzeń powietrzna, morze, cyberprzestrzeń i przestrzeń kosmiczna - powiedział. Jak dodał, jeśli chodzi o siły lądowe, oznaczałoby to "znacznie więcej sił we wschodniej części Sojuszu", w wyższej gotowości i z większą ilością sprzętu.

Stoltenberg: Nie powinniśmy przemieszczać naszych sił na terytorium Ukrainy

Szef NATO odniósł się też do ewentualnego wysłania wojsk sojuszu na teren obleganej przez Rosję Ukrainy. 

 

- Jesteśmy zgodni co do tego, że nie powinniśmy przemieszczać naszych sił na terytorium Ukrainy; ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt nie wyszedł poza ten kraj - powiedział w środę szef NATO Jens Stoltenberg.

 

Na konferencji prasowej Stoltenberg podkreślił, że państwa sojusznicze są zgodne co do tego, by zapewnić Ukrainie wsparcie. "Ale sojusznicy są także zgodni co do tego, że NATO nie powinno przemieszczać swoich sił ani na lądowe terytorium Ukrainy, ani w jej przestrzeń powietrzną. Ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt, ta wojna nie eskalowała poza Ukrainę" - podkreślił szef NATO.

mst/ / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie