Spotkanie Duda-Erdogan. "Turcja najlepiej rozumie, z czym Polska musi się zmierzyć"

Świat
Spotkanie Duda-Erdogan. "Turcja najlepiej rozumie, z czym Polska musi się zmierzyć"
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT OFFICE
Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Turcji.

Prezydent Andrzej Duda udał się w środę do Turcji, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem; tematem rozmowy było m.in. wsparcie jakiego państwa udzielają Ukrainie.

O zaplanowanej na środę roboczej wizycie prezydenta w Turcji poinformował we wtorek na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

 

Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa przywódców Polski i Turcji.

Erdogan: Musimy kontynuować dyplomatyczną drogę

Zgodziliśmy się, że powinniśmy kontynuować dyplomatyczną drogę do zażegnania konfliktu na Ukrainie - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu w Ankarze z prezydentem Andrzejem Dudą.

Podczas wspólnej konferencji prasowej obu przywódców, Erdogan poinforował, że podczas spotkania omawiano stosunki między Turcją a Polską oraz sposoby, w jaki sposób można je wzmocnić w przyszłości.

 

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, Erdogan powiedział, że wraz z Dudą wymienili się opiniami i dodał, że 24 marca spotkają się ponownie na nadzwyczajnym szczycie NATO, który ma odbyć się w Brukseli.

 

"Podzieliliśmy się naszymi poglądami dotyczącymi bezpieczeństwa europejskiego. Zgodziliśmy się, że powinniśmy kontynuować dyplomatyczną drogę do zażegnania konfliktu" - mówił Erdogan.

 

Poinformował ponadto, że "my jako Turcja kontaktujemy się ze stroną rosyjską; jutro będziemy rozmawiać też ze stroną ukraińska" - dodał.

 

Spotkanie Duda-Erdogan. "Polska prezentuje wspaniałą postawę"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podziękował w środę Polsce, jej rządowi i instytucjom, za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jest to zachowanie naprawdę godne podziwu - podkreślił Erdogan po spotkaniu w Ankarze z prezydentem Andrzejem Dudą.

Głównym tematem rozmów obu prezydentów była agresja Rosji na Ukrainę.

 

Na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Turcji podkreślał m.in. zaangażowanie Polski na rzecz pomocy Ukraińcom. "Polska prezentuje wspaniałą postawę, otwierając granice dla uchodźców z Ukrainy. To, co prezentuje sobą Polska, jest szczególnie godne gratulacji i ja sam osobiście bardzo dziękuję za to podejście" - powiedział Erdogan.

 

Dodał, że Turcja "najlepiej ze wszystkich państw rozumie z czym Polska musi się zmierzyć w ostatnim czasie". "Dlatego jeszcze raz dziękuję bardzo Polsce, polskiemu rządowi, wszystkim instytucjom za podejście do sprawy uchodźców. Jest to zachowanie naprawdę godne podziwu" - zaznaczył prezydent Turcji. 

 

Andrzej Duda: Apeluje o międzynarodową pomoc dla Polski

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej mówił o napływie uchodźców z Ukrainy. Jak stwierdził, dziś to już prawie dwa miliony ludzi, którzy przekroczyli naszą granicę. 

 

- Jest to dla nas, dla Polski ogromne wyzwanie, śmiało można mówić o kryzysie. Jeśli nie otrzymamy wsparcia, znajdziemy się w bardzo trudnej sytuacji. Apeluję do całej wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla Polski - powiedział Andrzej Duda. 

 

Prezydent Duda zauważył też, że Turcja jest jednym z krajów, które na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci była najbardziej dotknięta kryzysem uchodźczym. 

 

- To tutaj miliony Syryjczyków ukrywało się przed bombami. Cieszę się, że mogłem z panem prezydentem porozmawiać o tych doświadczeniach. To są doświadczenia, z których możemy czerpać. 

 

Duda: Liczę, że międzynarodowa wspólnota ofiarnie włączy się w odbudowę Ukrainy. 

 

Prezydent Andrzej Duda wyraził też nadzieję, że zaprzestaniu rosyjskiej inwazji wspólnota międzynarodowa w sposób ofiarny włączy się w proces odbudowy wszelkiej infrastruktury na Ukrainie.

 

- Liczę na to, że wspólnota międzynarodowa w sposób ofiarny po zakończeniu konfliktu zbrojnego, po zaprzestaniu inwazji rosyjskiej w sposób ofiarny włączy się przede wszystkim finansowo w proces odbudowy wszelkiej infrastruktury także tej mieszkalnej na Ukrainie - powiedział Duda.

 

Jak zauważył, to będzie niezwykle potrzebne Ukrainie, aby ponownie mogła się normalnie rozwijać, aby ludzie mogli w niej normalnie żyć.

 

- To nasze wielkie zadanie, całego uczciwego, demokratycznego świata, aby w tym procesie dopomóc - podkreślił Duda.

 

Dodał, że rozmawiał też z Erdoganem m.in. o sytuacji w Syrii i Górskim Karabachu.

 

"Przestrzeń do współpracy jest ogromna"

Andrzej Duda odniósł się również do polsko-tureckiej współpracy gospodarczej, jak stwierdził, przestrzeń do niej jest ogromna.

 

- Przestrzeń, w której możliwe jest realizowanie współpracy polsko-tureckiej, wzajemnej wymiany gospodarczej, jest ogromna. Chcielibyśmy ją wykorzystać z pożytkiem dla naszych krajów - powiedział prezydent.

 

Duda podziękował prezydentowi Turcji za zaproszenie "w tym bardzo trudnym czasie, kiedy za polską granicą, na Ukrainie trwa wojna wywołana przez Federację Rosyjską". "Głównym tematem rozmowy z prezydentem Erdoganem były relacje polsko-tureckie i nasza współpraca - także militarna" - powiedział Duda.

 

- Cieszę się ogromnie, że pan prezydent przyjął zaproszenie do Warszawy w drugiej połowie roku - dodał prezydent RP.

 

Andrzej Duda zapowiedział, że ma odbyć się wtedy Rada Strategiczna dotycząca współpracy pomiędzy Polską i Turcją. "Mamy razem z panem prezydentem ambicję, aby nasze wzajemne obroty gospodarcze, handlowe przekroczyły 10 miliardów euro, bardzo na to liczymy" - powiedział Duda. 

 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dziennikarze pod rosyjskim ostrzałem niedaleko Kijowa

 

Turcja jest państwem, które angażuje się - podobnie jak Polska - w negocjacje pokojowe pomiędzy Rosją i Ukrainą. W miniony czwartek w tureckiej Antalyi odbyły się trójstronne rozmowy z udziałem szefów MSZ Ukrainy, Rosji i Turcji - Dmytra Kułeby, Siergieja Ławrowa i Mevluta Cavusoglu.

 

Wtedy też Erdogan rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z prezydentem USA Joe Bidenem. Podczas rozmowy telefonicznej zadeklarował, że dla Ankary jest ważne, by utrzymywać dialog zarówno z Kijowem, jak i z Moskwą, by zapobiec pogłębianiu się ukraińsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego.

Polska i Turcja wspierają Ukrainę

Przed wylotem prezydenta do Ankary szef BPM Jakub Kumoch mówił dziennikarzom, że Turcja jest jednym z kluczowych sojuszników w regionie, zwłaszcza w obliczu inwazji rosyjskiej na Ukrainę i możliwości rozszerzenia działań rosyjskich na region. "Dzieje się to w momencie, kiedy wyjaśnia się wiele spraw w sąsiedztwie Turcji. Szczególnie cieszy proces pojednania z Armenią, dzięki któremu Rosjanie tracą jeden z największych lewarów wpływu na Zakaukaziu – powiedział.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Brytyjski resort obrony: Rosjanie mają problem z poruszaniem się po Ukrainie

 

Kumoch wskazał, że zarówno Polska, jak i Turcja robią wiele, żeby wspierać Ukrainę w jej oporze przeciwko inwazji rosyjskiej.

 

Zwrócił też uwagę, że Turcja podejmuje wysiłki, by zorganizować bezpośrednie spotkania między delegacjami z Rosji i Ukrainy. "Niestety mimo bardzo szczerych chęci i dużych wysiłków państwa tureckiego rozmowy te okazały się fiaskiem. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przyjechał na nie kompletnie nieprzygotowany, w nastroju bojowym a nie dyplomatycznym, bez żadnej intencji zawieszenia broni. A bez tego nie ma o czym rozmawiać" - podkreślił Kumoch.

mst//PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie