Pogrzeb Jerzego Stuhra. Ogłoszono datę i miejsce

Polska
Pogrzeb Jerzego Stuhra. Ogłoszono datę i miejsce
PAP/Maciej Kulczyński
Nie żyje Jerzy Stuhr. Podano datę i miejsce pogrzebu

Pogrzeb Jerzego Stuhra odbędzie się w środę 17 lipca o godzinie 14 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - wynika z informacji Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Wybitny aktor zmarł we wtorek w wieku 77 lat. Artystę we wzruszających słowach wspominali inni aktorzy, rodzina, a także prezydent Polski.

We wtorek w wieku 77 lat zmarł aktor filmowy i teatralny, polonista, profesor sztuk teatralnych Jerzy Stuhr. Artysta w ostatnich latach zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Nie żyje Jerzy Stuhr. Podano datę pogrzebu

W środę podano informacje dotyczące jego pogrzebu. Zgodnie z informacją Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, Stuhr spocznie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.  


Ceremonia odbędzie się w środę 17 lipca o godzinie 14:00. Odprowadzenie zmarłego rozpocznie się przed bramą cmentarza. 

Ostatnie lata Stuhra. Aktor zmagał się z poważną chorobą

W ostatnich latach aktor podupadł na zdrowiu. W 2011 roku trafił do szpitala, gdzie okazało się, że ma nowotwór krtani. Z kolei w 2020 roku doznał udaru mózgu, a wcześniej zawału serca.

 

ZOBACZ: Tak Jan Englert zapamiętał Jerzego Stuhra. "Doceniony i znienawidzony"


W 2023 roku syn aktora, Maciej Stuhr, podzielił się niepokojącą informacją. Jego ojciec przebywał w ciężkim stanie na OIOM-ie Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc "Odrodzenie" w Zakopanem. 

Artyści żegnają Jerzego Stuhra. "Wyznaczał najlepsze standardy polskiego kina"

Aktora we wtorek wspominało wiele znanych osób, nie tylko z branży artystycznej. "Wychował pokolenia polskich aktorów i reżyserów, obdarował hojnie tysiące widzów" - napisała Krystyna Janda. - To wybitna postać i ogromna strata dla polskiej kultury, filmu i teatru - mówiła Małgorzata Kożuchowska.  


"Odszedł Jerzy Stuhr - wybitna postać polskiej sceny teatralnej i filmowej. Swoją grą wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie!" - napisał prezydent Andrzej Duda. 


Wymowny wpis zamieścił też Maciej Stuhr, również aktor, który udostępnił czarno-białe zdjęcie, przedstawiające jego, jego ojca i syna. Podpisał je "wdzięczność". "Młody Stuhr" w wielu wywiadach podkreślał, że to właśnie ojciec nauczył go zawodu i jest dla niego autorytetem. 

Nie żyje wybitny aktor. Te role przyniosły mu sławę

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. W 1977 roku stworzył pierwszą ze swoich najsłynniejszych filmowych kreacji. W "Wodzireju" Feliksa Falka wcielił się w postać Lutka Danielaka. Następnie zagrał w dramacie "Bez znieczulenia" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Owocna dla aktora okazała się także współpraca z Krzysztofem Kieślowskim, u którego zagrał w "Bliźnie" i w "Spokoju".  

 

ZOBACZ: Jeden z ostatnich wywiadów Jerzego Stuhra. Mówił o śmierci


Wielką sławę przyniósł mu film "Seksmisja", w którym wcielił się w rolę Maksa. Następnie zagrał u tego samego reżysera - Juliusza Machulskiego – w "Kingsajzie", "Deja Vu" i "Kilerze".  


W swojej karierze Jerzy Stuhr grał także na deskach teatrów, również włoskich. Był autorem dziennika pod tytułem "Tak sobie myślę". Stał też po drugiej stronie kamery reżyserując m.in. "Historie miłosne".

Karina Jaworska / msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie