Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor miał 77 lat

Polska
Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor miał 77 lat
Jacek Dominski/REPORTER
Jerzy Stuhr nie żyje

Jerzy Stuhr nie żyje. W rozmowie z Onetem smutną wiadomość o śmierci ojca potwierdził Maciej Stuhr. Aktor od kilku lat zmagał się z problemami ze zdrowiem. Chorował na raka, a w 2020 roku doznał udaru mózgu. Miał 77 lat.

W ostatnich latach aktor podupadł na zdrowiu. We wrześniu 2011 roku Jerzy Stuhr trafił do szpitala, gdzie okazało się, że ma nowotwór krtani. Po długiej rekonwalescencji, w 2020 roku doznał udaru mózgu. Wcześniej przeszedł też zawał serca. 

 

W 2023 roku syn aktora, Maciej Stuhr, podzielił się niepokojącą informacją. Jego ojciec przebywał w ciężkim stanie na OIOM-ie Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc "Odrodzenie" w Zakopanem.

 

Informację o śmierci Stuhra zamieścił Urząd Miasta Krakowa. "Urodził się w Krakowie i z naszym miastem związał całe swoje życie" - napisali urzędnicy. 

 

Jerzy Stuhr nie żyje. Kim był?

Jerzy Stuhr to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Do ukończenia szkoły średniej (Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego) mieszkał z rodzicami w Bielsku-Białej.

 

Później powrócił do stolicy Małopolski, gdzie ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W 1972 roku rozpoczął pracę jako aktor w Starym Teatrze w Krakowie.

 

ZOBACZ: Jerzy Stuhr kończy karierę? "Chyba już nie wyjdę na scenę"

 

Popularność zyskał w latach 70., gdy współprowadził wraz z Bogusławem Sobczukiem programy telewizyjne z cyklu Spotkanie z Balladą.

 

Najbardziej znany publiczności jest jednak z filmów: "Wodzirej", "Amator", "Przypadek", "Seksmisja", "Bohater roku", "Kingsajz", "Łuk erosa", "Obywatel Piszczyk", "Kiler", "Korowód", " Mistyfikacja", "Habemus papam - mamy papieża".

 

Ostatnio wystąpił w dwóch spektaklach: "Wałęsa w Kolonos" Bartosza Szydłowskiego w krakowskiej Łaźni Nowej oraz "32 omdleniach" Andrzeja Domalika w warszawskim Teatrze Polonia.

 

Stuhr był również reżyserem. Odpowiadał za produkcje takie jak: "Spis cudzołożnic", "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Duże zwierzę", "Pogoda na jutro".

 

ZOBACZ: Maciej Stuhr o ojcu: Jest na OIOM-e, jeździ na wózku inwalidzkim

 

Aktor znany jest również z dubbingowania bajek. Jego głos można usłyszeć m.in. w "Shreku", "Mulan", "Gwieździe Kopernika", "Świętym Mikołaju" oraz "Smerfach".

 

W latach 1990-1996 i 2002-2008 był rektorem PWST w Krakowie. W 2006 wszedł w skład rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

 

W 1971 roku Jerzy Stuhr poślubił Barbarę Kośką. Mają dwoje dzieci: aktora Macieja Stuhra oraz malarkę Mariannę Stuhr. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie