Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Biznes
Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł
Pexels
Likwidacja abonamentu RTV. Co w zamian?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierza zlikwidować abonament RTV, który obecnie opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort rozpoczął konsultacje w tej sprawie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło społeczne konsultacje projektu w sprawie nowej ustawy medialnej, która ma "naprawić media". Wśród założeń jest m.in. likwidacja abonamentu RTV, który obecnie zobowiązany jest opłacać każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Według ministerstwa obowiązujący dotychczas system finansowania "nie zapewnia stabilności mediów".

Likwidacja abonamentu RTV. Co w zamian?

Resort proponuje, by zrezygnować z abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Nie oznacza to jednak wprowadzenia dodatkowego opodatkowania i kolejnych kosztów.

 

ZOBACZ: Opłata za abonament RTV nawet bez telewizora. Sąd nie ma złudzeń

 

Założenia opierają się na przyznaniu gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie. Ministerstwo zarządzane przez szefową resortu Hannę Wróblewską argumentuje w rządowym komunikacie, że wprowadzenie stałej kwoty finansowania pozwoli na zmniejszenie liczby reklam w telewizji publicznej i skupieniu na misji.

 

Jak dodano, stopień realizacji misji publicznej będzie podlegał ocenie społecznej i kontroli ze strony KRRiT, "która powinna zostać zreformowana".

Nowa ustawa o mediach. Co się w niej znajdzie?

W ustawie - oprócz oprócz zapisu o abonamencie - ma się znaleźć również zapis o reformie KRRiT i zniesieniu Rady Mediów Narodowych.

 

Obecnie KRRiT liczy pięciu członków, a ministerstwo chce przywrócenia dziewięcioosobowego składu Krajowej Rady. Według tego założenia, czterech członków KRRiT miałby powoływać Sejm, dwóch - Senat i trzech - prezydent. Dodatkowo skład KRRiT miałby być rotacyjny: przy zachowaniu sześcioletniej kadencji każdego członka KRRiT - co dwa lata miałaby następować wymiana jednej trzeciej członków.

 

ZOBACZ: Jakie są kary za niezapłacony abonament w Polsce? Kwoty robią wrażenie

 

Resort proponuje też rozszerzenie obecnych kompetencji KRRiT o: opracowanie krajowej bazy danych własności mediów; koordynację środków dotyczących usług medialnych spoza UE, prowadzenie monitoringu stanu pluralizmu mediów w Polsce.

 

W konsekwencji tych zmian Rada Mediów Narodowych zostanie zlikwidowana. Ma to być zgodne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 roku.

Konsultacje ws. zmian w mediach, co dalej?

Konsultacje w sprawie zmian w mediach pozwolą skonstruować zapisy ustawy, które będą oddawały potrzeby rynku oraz głosy środowisk. Po zakończeniu tego etapu, rozpoczną się prace w trybie legislacyjnym. Resort kultury zakłada również liberalizację przepisów w sprawie koncesji na nadawanie.

 

ZOBACZ: Ranking zaufania do mediów w Polsce. Telewizja Polsat News wśród najlepszych

 

"Obecnie wymagania nałożone na podmioty, które chcą uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów drogą satelitarną lub kablową są bardzo wysokie. Proponujemy liberalizację przepisów. Programy publicznej radiofonii i telewizji nie będą wymagały koncesji. Rekomendujemy ich utrzymanie tylko dla nadawców programów naziemnych" - przekazano na ministerialnej stronie. 

 

Konsultacje - jak zapowiada resort - mają potrwać do 23 września 2024 roku, a w październiku nastąpi publikacja raportu z konsultacji. Na grudzień zaplanowano przygotowanie projektu ustawy i skierowanie go do konsultacji publicznych i międzyresortowych.

Karolina Gawot / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie