Nawałnice przeszły nad Polską. Drzewa łamały się jak zapałki, 145 zerwanych dachów

aktualizacja: Polska
Nawałnice przeszły nad Polską. Drzewa łamały się jak zapałki, 145 zerwanych dachów
PSP/FB/Łowcy Burz
Strażacy interweniowali w nocy kilkaset razy

W nocy przez Polskę przeszły gwałtowne burze i intensywne deszcze. Sytuacja była szczególnie dramatyczna w południowej części kraju, gdzie straż pożarna interweniowała ponad 2 tys. razy. Porywisty wiatr łamał drzewa i zrywał dachy.

Straż pożarna interweniowała w nocy 2500 razy, w tym ponad 1100 razy w województwie śląskim. Zgłoszenia dotyczyły zalanych posesji, zerwanych dachów i powalonych drzew. To skutki nawałnic, jakie przeszły przez południową część Polski. 

Skutki nawałnic na Śląsku

W środę późnym popołudniem i wieczorem przez woj. śląskie przechodził front burzowy. Opadom deszczu i porywistemu wiatrowi gdzieniegdzie towarzyszył także grad. Szczególnie niebezpiecznie było w okolicach Rybnika, Raciborza i Częstochowy.

 

 

 

 

Tylko w powiecie rybnickim do godziny 23:00 strażacy otrzymali ponad 150 zgłoszeń. Skutkami burz najbardziej została dotknięta wieś Pstrążna. Ucierpiał tam m.in. kościół, probostwo i przedszkole. Sporo szkód wiatr spowodował także we wsi Dzimierz.

 

 

 

 

- Z tych 150 zgłoszeń mamy 25 uszkodzonych dachów w budynkach jednorodzinnych i gospodarczych, z czego 15 w stopniu znacznym – tam nasze działania będą kierowane w pierwszej kolejności - powiedział asp. Wojciech Kasperzec z Komendy Miejskiej PSP w Rybniku.

 

ZOBACZ: Jest jedynym kandydatem na marszałka województwa. Przegrał kolejne głosowanie

 

W powiecie rybnickim silny wiatr uszkodził też wiele drzew, niektórych miejscach wiatrołomy zablokowały drogi, strażacy pracują nad ich udrożnieniem. 

 

 

 

 

W powiecie raciborskim strażacy zrealizowali blisko 130 interwencji związanych z pogodą, późnym wieczorem pracowali jeszcze przy około 40. Starosta raciborski Grzegorz Swoboda powiedział, że sytuacja jest już opanowana.

 

ZOBACZ: Niebezpiecznie w pogodzie. IMGW ostrzega przed burzami i ulewami

 

- Mamy 10 zerwanych dachów, na obecną chwilę siedem jest już zabezpieczonych, trzy są w trakcie zabezpieczania - poinformował.

 

 

 

 

Podobnie jak w powiecie rybnickim, poważnym problemem były zablokowane przez drzewa i błoto drogi.

 

Gwałtowne burze nad Polską

Gwałtowne burze przeszły także przez Małopolskę. W województwie lubelskim strażacy interweniowali ponad 120 razy. Odnotowano także dwa pożary od wyładowań atmosferycznych i 109 połamanych drzew. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

 

ZOBACZ: Pogoda. Rzecznik IMGW: Sezon burzowy otworzył się z przytupem

 

W woj. podkarpackim strażacy interweniowali 73 razy. Usuwali głównie połamane gałęzie i drzewa leżące na liniach energetycznych oraz jezdniach. Ok. 1,2 tys. odbiorców nie ma prądu.

 

IMGW ogłosił wieczorem ostrzeżenie trzeciego najwyższego stopnia dla woj. śląskiego oraz sąsiednich powiatów woj. małopolskiego i opolskiego.

Aldona Brauła / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie