Pogoda. Rzecznik IMGW: Sezon burzowy otworzył się z przytupem

Polska
Pogoda. Rzecznik IMGW: Sezon burzowy otworzył się z przytupem
Polsat News
Rzecznik IMGW o sezonie burzowym

W wielu miejscach w kraju w kolejnych tygodniach mogą występować intensywne ulewy i burze. Weszliśmy już mocno w sezon burzowy - zauważa rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Jak dodaje, mamy teraz w Polsce dwie niebezpieczne sytuacje - w niektórych miejscach wody jest za dużo, w innych panuje susza.

Grzegorz Walijewski, hydrolog, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pytany był na antenie Polsat News o to, czy można wskazać regiony Polski najbardziej narażone na podtopienia.

 

- Najgroźniejsza sytuacja za nami. W pogodzie będzie teraz chwila wytchnienia. Do weekendu będzie spokojnie, potem mogą znów pojawić się burze - zaznaczył ekspert.

 

ZOBACZ: Pogoda w Polsce. Ulewy i silny wiatr. Wydano alerty

 

Jak dodał jednak, sytuacja może się w każdej chwili zmienić. - Jak widać mocno, z przytupem otworzył się sezon burzowy, w którym mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu, gradobiciem, silnymi porywami wiatru. To niestety oznacza, że burze mogą się powtarzać i latem niebezpieczne sytuacje będą się pojawiały - podkreślił.

Hydrolog: Mamy teraz w Polsce dwie niebezpieczne sytuacje 

Hydrolog zauważa, że pierwsze dni czerwca pokazują, że w kilku punktach w kraju normy opadów zostały już wypełnione. Na przykład w Bielsku-Białej.

 

- Są jeszcze rejony, gdzie nie spadła ani kropla deszczu, na przykład na Mazowszu - zauważył Walijewski.

 

ZOBACZ: IMGW ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanu wody. Wiadomo, gdzie najgorsza sytuacja

 

- Mamy teraz w Polsce dwie niebezpieczne sytuacje - podkreślił hydrolog. - W niektórych miejscach jest za dużo wody, są podtopienia i zalania. Są też miejsca, gdzie jest susza. Niektóre gminy wprowadziły zakazy używania wody do podlewania ogródków.

 

- Czasami w tym samym miejscu nakładają się alerty przed wezbraniem wód i przed suszą - dodał.

 

Na południu kraju sytuacja jest nieco gorsza po ostatnich opadach. Wisłą przemieszcza się aktualnie wezbranie - podkreślił ekspert. 

 

- Niewykluczone, że ok. 20-22 czerwca czekają nas upały - podsumował Walijewski.

 

an/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie