Dotkliwe skutki gwałtownych burz nad Polską. Blisko tysiąc interwencji

aktualizacja: Polska
Dotkliwe skutki gwałtownych burz nad Polską. Blisko tysiąc interwencji
Facebook/Maciej Dłużniewski
We wtorek ponad pół tysiąca interwencji straży pożarnej

Środa to bardzo pracowity dzień dla strażaków. - W całym kraju doszło dziś do ponad 900 interwencji - poinformował rzecznik Komendanta Głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski. Większość z nich miała miejsce w woj. mazowieckim. W miejscowości Józefosław pod Warszawą po oberwaniu chmury ulice zamieniły się w rzeki. Na Śląsku rozpętała się krótkotrwała, ale bardzo gwałtowna burza.

Burze w Polsce spowodowały wiele zniszczeń. - W całym kraju w środę do godz. 19. doszło do 940  zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic, najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim - poinformował w środę rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

 

Z raportu wynika, że najwięcej interwencji było w województwach: mazowieckim - 470, śląskim - 162, opolskim - 45, świętokrzyskim - 43, wielkopolskim - 42 oraz lubelskim - 37. 

Gwałtowna burza na Śląsku. "Bardzo dużo powalonych drzew"

Późnym popołudniem część woj. śląskiego dotknęła krótkotrwała, ale gwałtowna nawałnica. Opadom deszczu i porywistemu wiatrowi gdzieniegdzie towarzyszył także grad.

 

Zastępca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Raciborzu kpt. Mateusz Musioł poinformował, że większość interwencji w jego powiecie to usuwanie skutków silnych wiatrów, w tym wyjazdy do zerwanych dachów z budynków mieszkalnych. Takich przypadków jest w powiecie co najmniej kilka. - Jest bardzo dużo zalanych posesji, bardzo dużo powalonych drzew - zrelacjonował kpt. Musioł.

 

ZOBACZ: Prognoza pogody. IMGW ostrzega przed burzami. Noc nie będzie spokojna

 

Strażacy w jego powiecie obsługują ponad 50 interwencji, ale - jak zaznaczył - nowe zgłoszenia ciągle wpływają. W usuwanie skutków nawałnic zaangażowanych jest ponad 30 zastępów z powiatu raciborskiego, ze wparciem docierają koledzy z sąsiednich powiatów. Według strażaków najpoważniejsza sytuacja jest w Raciborzu-Markowicach, Pawłowie, Łańcach i Makowie.

 

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska poinformowała ok. 19:30, że od rana w całym regionie strażacy interweniowali w związku z burzami i opadami 185 razy. Najwięcej zgłoszeń było w powiatach: częstochowskim, rybnickim i raciborskim.

 

IMGW ogłosił wieczorem ostrzeżenie trzeciego najwyższego stopnia dla woj. śląskiego oraz sąsiednich powiatów woj. małopolskiego i opolskiego.

Skutki gwałtownych nawałnic nad Polską. Najgorzej na Mazowszu

Wcześniej rzecznik prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Karol Kroć poinformował, że w związku ze skutkami gwałtownego wiatru podczas burz przechodzących nad woj. mazowieckim straż pożarna zanotowała około 300 zgłoszeń.

 

ZOBACZ: Nadciągają nawałnice. Alerty RCB niemal dla połowy Polski

 

Burza przeszła również nad Warszawą, ale nie wyrządziła wielkich szkód. - Było spokojnie. Wyjeżdżaliśmy tylko do trzech połamanych drzew - poinformował st. asp. Bogdan Smoter z zespołu prasowego komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

 

ZOBACZ: IMGW ostrzega: Niebezpieczne upały w Polsce

 

Dużo gorzej sytuacja prezentował się w powiatach okalających stolicę. Jedynie w powiecie otwockim odnotowano około 300 zgłoszeń. St. kpt. Maciej Łodygowski ze Straży Pożarnej w Otwocku powiedział, że do godziny 17. odnotowano 262 interwencje. - Dotyczyły powalonych drzew i konarów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów - dodał. Na szczęście nie ma osób poszkodowanych. 

Zalane podwarszawskie miejscowości. W Józefosławiu ulice zamieniły się w rzeki

Z kolei w powiecie piaseczyńskim strażacy interweniowali 25 razy. To również wyjazdy do powalonych drzew. - Na parkingu przy szkole w Konstancinie-Jeziornej przewróciło się drzewo, uszkodzonych zostało kilka samochodów. Z kolei w Bielawie drzewo przewróciło się na plac zabaw przy przedszkole. Nikomu nic się nie stało - powiedział mł. bryg. Łukasz Darmofalski ze Straży Pożarnej w Piasecznie.

 

Jak informuje Piasecznonews.pl po burzy, która przeszła nad miastem wiele ulic w Józefosławiu jest całkowicie nieprzejezdnych. "Poziom zalegającej deszczówki jest tak wysoki, że nie sposób bezpiecznie przebyć ją autem" - informują dziennikarze.

 

Ogromne rozlewiska utworzyły się również w pobliskiej miejscowości Julianów. "W Józefosławiu jest w niektórych miejscach źle, w Julianowie jest tragicznie" - przekazał radny Rady Miejskiej w Piasecznie, Maciej Dłużniewski. Jak dodał "zalania to problem, który się nasila".

 

Przed nami kolejny burzowy wieczór

Na profilu Sieć Obserwatorów Burz można zobaczyć, jak wyglądało przejście silnej burzy z nawalnym opadem przez Otwock

 

 

Jak informują Polscy Łowcy Burz obecnie na Mazowszu formują się gwałtowne burze, które organizują się w superkomórki. Mogą nieść grad o średnicy 3-5 cm oraz silne porywy wiatru, osiągające prędkość do 90-100 km/h. 

 

"W rejonie Raciborza rozwinęła się silna, prawoskrętna superkomórka burzowa! Niesie nawalne opady deszczu, możliwy jest silny i bardzo silny wiatr oraz opady dużego gradu!" - poinformowali tuż po godzinie 18. Obserwatorzy Burz. 

 

Agata Sucharska / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie