Nadciągają nawałnice. Alerty RCB niemal dla połowy Polski

Polska
Nadciągają nawałnice. Alerty RCB niemal dla połowy Polski
Pixabay/X/Sieć Obserwatorów Burz
Alerty RCB przed burzami

Nad sześcioma województwami w Polsce przejdą silne deszcze z towarzyszącymi im burzami - alarmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Największych nawałnic meteorolodzy spodziewają się w nocy i wieczorem. RCB ostrzega, że może dojść do przerw w dostawach prądu. Rozesłano alert.

"Uwaga! Wieczorem i w nocy (18/19.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które możne porwać wiatr" - informacje o takiej treści otrzymali odbiorcy z sześciu województw w Polsce. 

 

Alert RCB obowiązuje na obszarze województw:

  • dolnośląskiego - powiaty: bolesławiecki, głogowski, lubański, polkowicki, zgorzelecki;
  • kujawsko-pomorskiego - powiaty: bydgoski, Bydgoszcz, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, tucholski, żniński;
  • lubuskiego - powiaty: gorzowski, Gorzów Wielkopolski, krośnieński, międzyrzecki, nowosolski, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński, świebodziński, wschowski, Zielona Góra, zielonogórski, żagański, żarski;
  • pomorskiego - powiaty: chojnicki, człuchowski, kościerski, kwidzyński, starogardzki, tczewski;
  • wielkopolskiego;
  • zachodniopomorskiego - powiaty: drawski, szczecinecki, wałecki, choszczeński, gryfiński, myśliborski, pyrzycki, stargardzki.

Burze w Polsce. Należy się przygotować

"Należy przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne" - podaje RCB. Oprócz ostrzeżenia o możliwych przerwach w dostawie prądu rządowe centrum przypomina, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. 

 

ZOBACZ: IMGW ostrzega: Niebezpieczne upały w Polsce

 

Dla bezpieczeństwa warto również przeparkować samochody, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami oraz zapewnić schronienie zwierzętom, szczególnie tym, które przebywają na zewnątrz. 

 

Należy również uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

 

ZOBACZ: Sposoby na upał. Jak sobie radzić, gdy z nieba leje się żar?

 

Wcześniej burze zapowiedział również IMGW. Jak podano, spodziewane są opady deszczu od 20 mm do 25 mm. Porywy wiatru mogą sięgać 85 km/h. Miejscami może pojawić się grad. Ostrzeżenia będą obowiązywały od 14:00.

 

W niektórych miejscach już zaczyna mocno padać. "Oto kolejny przykład tego, jak punktowy może być opad deszczu" - podaje Sieć Obserwatorów Burz, załączając zdjęcie tego niezwykłego zjawiska, które zrobiła jedna z użytkowniczek z Bielsko-Białej. 

 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie