Andrzej Duda: Będę walczył o budowę elektrowni atomowej w regionie konińskim

Polska
Andrzej Duda: Będę walczył o budowę elektrowni atomowej w regionie konińskim
PAP/Paweł Supernak
Prezydent Andrzej Duda

- Naszym wyjściem jest budowa elektrowni nuklearnej. To wielkie wyzwanie, które dokona rewolucji w polskiej energetyce. To musi być odpowiedzialna i sprawiedliwa transformacja - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z samorządowcami. Jak podkreślił, liczy, iż w naszym kraju powstanie też CPK. - Trwa przepychanka wielkich interesów - skomentował.

W poniedziałek z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Turka

 

- Jestem dziś w sercu RP - Wielkopolsce - niedaleko granic województw. Mieszkają ludzie z dziada z pradziada wrodzonych w ojcowiznę w Polskę i polskość. Mogę się dziś podzielić z tym, co trzeba mocno podkreślać: wielką zasługą jaką ma polski samorząd terytorialny na przestrzeni 30 lat dla rozwoju RP - powiedział Duda.

Prezydent: Cały czas brakuje nam wielkiej infrastruktury

Jak stwierdził Duda, dbałość o "małe ojczyzny przekłada się na dobro ojczyzny". - Trzeba odbudować to, co przez lata zostało zniszczone. (...) Ostatnie lata to była tendencja odwrotna: wszyscy w samorządzie mówili, że jednostki nigdy nie dostały takich pieniędzy, jak w ostatnich dziewięciu latach - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Co dalej z CPK? Andrzej Duda: Premier powiedział mi, że projekt będzie kontynuowany

 

Następnie podziękował za "wydanie naszych środków a nie unijnych - to były nasze środki, z podatków i spółek skarbu państwa". - Jesteśmy tak daleko, że moglibyśmy marzyć 30 lat temu, że będziemy mieli taki poziom życia jak w Europie Zachodniej. Nie ma tak dobrze, bo cały czas brakuje nam wielkiej infrastruktury, z którą nie poradzą sobie małe samorządy - takiej o charakterze strategiczno-rozwojowym - uznał.

 

Jego zdaniem "musimy odpowiedzieć na wezwania polityki europejskiej, jak np. odejście od paliw kopalnych". - Naszym wyjściem jest budowa elektrowni nuklearnej. To wielkie wyzwanie, które dokona rewolucji w polskiej energetyce. To musi być odpowiedzialna i sprawiedliwa transformacja - zaznaczył prezydent. 

 

Jak dodał, jedna z elektrowni atomowych, które ma zbudować Polska, powstanie w Wielkopolsce. - Mam nadzieję, że powstanie i będzie działać - podkreślił Andrzej Duda.

Andrzej Duda: Będę walczył o elektrownię atomową w regionie konińskim 

Prezydent nawiązał także do tematu polityki energetycznej. - Będziemy musieli zaprzestać korzystania z naszych źródeł naturalnej energii - oczywiście chodzi o węgiel, dalej energię elektryczną pobieramy z węgla kamiennego oraz brunatnego - stwierdził.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia zmienił zdanie w sprawie CPK. "Przekonamy partnerów z koalicji"

 

- Stopniowo będziemy odchodzić od paliw kopalnych - od tak wielkiego kraju wymagana jest po raz pierwszy w naszych dziejach dla Polski i Polaków zbudowanie elektrowni nuklearnych. Elektrownie, które wytwarzają energię z atomu. To wyzwanie o charakterze dziejowym - podkreślił prezydent.

 

Duda zabierał też później głos w Koninie. Zapowiedział, że będzie walczył o budowę elektrowni atomowej w regionie konińskim. Przypomniał, że właśnie tam są elektrownie węglowe, zapewniające - jak mówił - 8 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce. Według Dudy "w tym zakresie będziemy musieli dokonać poważnej zmiany". Podkreślił, że w regionie potrzebna jest elektrownia jądrowa.

Prezydent o energii atomowej: Bezpieczna dla środowiska

Jak ocenił, energia atomowa jest bezpieczna dla środowiska. - To jest energia, która jest energią przyszłości. Nie dajmy się omamić wrzaskom, zwłaszcza tych niektórych zwariowanych środowisk zza zachodniej granicy, które szaleją, żeby w ogóle zrezygnować z użycia atomu. To jest bzdura. Nie zrealizujemy transformacji energetycznej bez użycia atomu – powiedział Duda.

 

Prezydent przekonywał, że "nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane". - Trzeba o to walczyć zarówno w Unii Europejskiej i na poziomie krajowym. One są zagrożone w tej chwili – dodał. 

 

ZOBACZ: Elektrownia atomowa w Pątnowie. Mieszkańcy są zdecydowanie na tak, mówią o korzyściach

 

Andrzej Duda poniósł także temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Liczę, że CPK powstanie - podkreślił.

 

- Dzisiaj trwa przepychanka wielkich interesów, są wielkie lotniska w Niemczech. Takie lotniska planują budować w Austrii, bo ono będzie konkurencją - powiedział prezydent.

an / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie