Elektrownia atomowa w Pątnowie. Mieszkańcy są zdecydowanie na tak, mówią o korzyściach

Polska
Elektrownia atomowa w Pątnowie. Mieszkańcy są zdecydowanie na tak, mówią o korzyściach
Polsat News
Widok na Konin

Mieszkańcy Konina, którego dzielnicą jest Pątnów, podzielili się opinią na temat budowy elektrowni atomowej w okolicy. Podkreślają, że energia jądrowa to paliwo przyszłości i liczą na nowe miejsca pracy.

Okoliczni mieszkańcy w rozmowie z Polsat News byli pełni entuzjazmu wobec budowy elektrowni atomowej w Pątnowie. 

 

- Myślę, że elektrownia powinna być, bo mamy deficyt energii teraz. Także by się przydało i na pewno to nowe miejsca pracy. Trzeba iść do przodu i się nie bać - stwierdziła jedna z mieszkanek Konina.

 

Wideo: Tani czysty prąd i nowe miejsca pracy

 

 

- Skoro nam nie wolno palić węgla, to niestety wydaje mi się, że nie ma innego wyboru. W kontekście pracy na pewno to dobra inwestycja, bo skoro kopalni nie ma, elektrownia też jest zamykana, to gdzieś ludzie muszą pracować - ocenił kolejny mieszkaniec.

Czterokrotnie niższe koszty pozyskiwania atomu

Mieszkańcy uważają, że elektrownia przyniesie sporo korzyści. W kontekście samych kosztów związanych z wydobycie i pozyskiwaniem energii, w przypadku atomu, są one czterokrotnie niższe, niż pozyskiwanie energii z węgla.

 

- Bardzo dobrze, chociaż ludzie będą mieli pracę. Bo już się kończy. Konin, Kleczew, tam sami emeryci będą i dziadki. Nie ma tam przyszłości. Młodzi wyjeżdżają, bo nie ma pracy - zauważył mieszkaniec okolicznego Kleczewa.

 

ZOBACZ WIDEO: Okoliczni mieszkańcy reagują na budowę elektrowni w Pątnowie

 

 

- W tym wieku to już musimy myśleć na przyszłość, prawda? Myślę, że mieszkańcy na to wyrażą zgodę, żeby potem była możliwość  mniejszych opłat za energię. Kiedyś tego nie było, ileś tam lat wstecz, ale teraz uważam że musimy myśleć w innym kierunku, ku lepszemu - powiedziała mieszkanka Konina.


Wybór Koreańczyków w kontekście budowy elektrowni w Pątnowie nie jest przypadkowy. Mają oni bardzo duże doświadczenie w tego typu inwestycjach. Zarządzają obecnie dwoma elektrowniami atomowymi w Korei Płd. i pracują nad kolejną elektrownią w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

jsd/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie