Spięcie Filiks i Kaczyńskiego oraz wykluczenie posła PiS. Co się działo na komisji? 

Polska
Spięcie Filiks i Kaczyńskiego oraz wykluczenie posła PiS. Co się działo na komisji? 
PAP/Radek Pietruszka
Jarosław Kaczyński przed komisją śledczą

Sejmowa komisja śledcza badająca sprawę wyborów korespondencyjnych przesłuchała Jarosława Kaczyńskiego. W trakcie doszło m.in. do wykluczenia posła PiS Mariusza Krystiana i spięcia prezesa PiS z posłanką KO Magdaleną Filiks. Przewodniczący Dariusz Joński przekazał po zakończeniu przesłuchania, że będzie zawiadomienie do prokuratury ws. Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński został przesłuchany na komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Kilkanaście minut przed godziną 17 świadek opuścił salę. Tuż po tym Jacek Karnowski złożył wniosek na Jarosława Kaczyńskiego do Komisji Etyki. - Pan poseł naruszył artykuł mówiący o dobrym imieniu Sejmu oraz artykuł, w którym jest mowa o szanowaniu godności innych osób - wskazał.

 

ZOBACZ: Buczenie podczas wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego. "Hańba"

 

Powodem jest sytuacja przed wznowieniem przesłuchania po przerwie. Dziennikarka TVN zapytała, czy sądzi, że zamieszani w aferę z Funduszu Sprawiedliwości to zorganizowana grupa przestępcza. Prezes PiS popukał w kostkę mikrofonu stacji. - Sądzę, że tu jest zorganizowana grupa przestępcza - powiedział.

Komisja ds. wyborów kopertowych. Zeznania Jarosława Kaczyńskiego 

Jarosław Kaczyński w trakcie przesłuchania powiedział, że nie wie, kto w rządzie został wyznaczony bezpośrednio do nadzorowania sprawy planowanych na maj 2020 r. wyborów.


Podkreślił również, że wiedza o tym, by zorganizować je w tym trybie, dochodziła do niego z "rożnych źródeł". - Być może, że wśród nich były jakieś wypowiedzi Adama Bielana - dodał, wskazując jednak, że przeprowadzona z nim rozmowa telefoniczna w tej sprawie "z punktu widzenia podejmowania decyzji" nie miała "żadnego znaczenia".

 
Dopytywany później o tę samą kwestię, Kaczyński powtórzył, że nie potrafi wskazać dokładnego miejsca i czasu, w jakim została podjęta decyzja ws. wyborów.

 

Mówił też o tym, że "(wybory) to był pomysł, do którego się całkowicie przyznaję. Natomiast pomysł nie był mój w tym sensie, że powstał w innych krajach. Nie wiem, kiedy raz pierwszy przeprowadzono takie wypory. Przynajmniej sobie tego nie przypominam, ale kiedy ten pomysł ktoś mi tutaj przekazał, to ja go przyjąłem. W tym sensie był mój pomysł". 

 

Pełną treść relacji z przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego znajdziecie na polsatnews.pl

 

Przewodniczący komisji ds. wyborów kopertowych Dariusz Joński przekazał po zakończeniu przesłuchania, że będzie zawiadomienie do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego, bo "nie pełnił żadnych funkcji, ale decydował o terminie i sposobie głosowania". 

Spięcie i wykluczenie Mariusza Krystiana. Co się działo na komisji? 

W trakcie przesłuchania Kaczyńskiego doszło do kilku incydentów. Poseł PiS Mariusz Krystian został wykluczony z piątkowego posiedzenia, bo - jak stwierdził przewodniczący - przeszkadzał i sabotował działanie komisji. 

 

Ponadto pod koniec przesłuchań prezes PiS pozwolił sobie na personalną uwagę do Magdaleny Filiks: Pani jest dziś w sytuacji jak ludzie chodzący z kamerami 10 maja.

 

ZOBACZ: Polak skazany na dożywocie w Kongu. Prezydent będzie interweniować

 

 - Niech pan hamuje piętami. Niech pan mnie nie obraża. Ja się powstrzymywałam, żeby nie mówić o panu, tego co myślę - odpowiedziała mu posłanka, a następnie dodała, że "prezes się przyzwyczaił do tego, że panu wszystko wolno. Nie wiem, z racji wieku, chociaż on nie powinien być dyskryminujący, nie wiedział pan, co się w kraju dzieje. Kłamie pan. Już nie będę zadawać pytań". 

Komisja ds. wyborów kopertowych. Poprzednie zeznania 

Prezes PiS pojawiał się w zeznaniach świadków, którzy stawali wcześniej przed komisją. Eurodeputowany z ramienia PiS Adam Bielan powiedział, że pod koniec marca 2020 r. Jarosław Kaczyński uczestniczył w rozmowach na temat wyborów z nim oraz ówczesnym wicepremierem Jarosławem Gowinem.

 

Według ostatniego, prezes PiS przez jakiś czas konsekwentnie dążył do organizacji głosowania w nowym trybie - później miał przychylić się do wycofania pomysłu.

Ostatnie posiedzenie komisji ds. wyborów kopertowych

Celem sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych (tzw. wyborów kopertowych) było "zbadanie i ocena legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego przez organy administracji rządowej".

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński mówił o "zemście Jurgiela". Jest odpowiedź

 

Chodzi przede wszystkim o działania podjęte przez członków ówczesnego rządu, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz podległych im funkcjonariuszy publicznych.

 

W uchwale powołującej organ wskazano m.in. na konieczność zbadania procesów legislacyjnych podjętych przez rządzących w związku z tzw. wyborami kopertowymi, podejmowane i wydawane przez nich decyzje administracyjne oraz ustalenie, czy działania rządzących doprowadziły do "niekorzystnego rozporządzenia środkami publicznymi lub innymi, lub niekorzystnego gospodarowania mieniem Skarbu Państwa lub mieniem innych osób prawnych".

Wybory korespondencyjne 2020 r.

Zgodnie z zarządzeniem ówczesnej marszałek Sejmu z lutego 2020 r. wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza przekazała jednak, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie nie może mieć miejsca.

 

ZOBACZ: Wybory kopertowe. Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję

 

W efekcie pierwsza tura wyborów odbyła się 28 czerwca w lokalach wyborczych. Do drugiej tury przeszli obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda - który wygrał wybory - oraz prezydent stolicy i kandydat ówczesnej opozycji Rafał Trzaskowski (KO).

Karolina Gawot / Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie