Uwaga, nowe fotoradary już w Polsce. Ich możliwości są ogromne

Moto
Uwaga, nowe fotoradary już w Polsce. Ich możliwości są ogromne
Freepik
Nowe fotoradary potrafią wykrywać rozmowę przez telefon czy jazdę bez zapiętych pasów

Polska przechodzi wielką modernizację systemu fotoradarów. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego. Nowe urządzenia, które pojawiły się na naszych drogach, oferują zaawansowane technologicznie funkcje znacznie przewyższające możliwości dotychczas stosowanych urządzeń.

Czy kierowcy powinni obawiać się nowych urządzeń kontrolujących ich poczynania? Oczywiście - ale tylko ci, którym zdarza się zapominać o przestrzeganiu przepisów na drodze. W końcu nowe fotoradary w Polsce są kolejnym krokiem w kierunku unowocześnienia nadzoru nad ruchem drogowym, motywującym kierowców do większego zdyscyplinowania podczas jazdy.

Jakie nowe urządzenia pojawiły się w sieci CANARD?

W 2024 roku do systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) dołączyło 247 nowych fotoradarów, 39 odcinkowych pomiarów prędkości oraz 24 systemy monitorujące skrzyżowania i przejazdy kolejowe. Modernizacja objęła również 33 nieoznakowane radiowozy​. Czy na drogach pojawi się jeszcze więcej urządzeń? Według Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego liczba fotoradarów w Polsce będzie systematycznie się zwiększać, aby dorównać europejskim standardom.

 

ZOBACZ: Renault zakończyło produkcję kultowego samochodu

 

W ramach dokonywanych zmian starsze modele fotoradarów, jak chociażby Fotorapid CM, zostały zastąpione nowoczesnymi urządzeniami Mesta Fusion RN oraz MultaRadar CD. Nowe fotoradary oferują wiele zaawansowanych funkcji. Do najważniejszych należy zaliczyć możliwość śledzenia prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, automatyczne odczytywanie numerów rejestracyjnych oraz identyfikację rodzaju pojazdu i odpowiedniego ograniczenia prędkości​.

TraffiStar SR390 - nowoczesność w służbie bezpieczeństwa

Jednym z najbardziej zaawansowanych modeli fotoradarów, który pojawił się na polskich drogach, jest niemiecki TraffiStar SR390. Niewielkich rozmiarów lekki fotoradar może jednocześnie monitorować do sześciu pasów ruchu, wykrywać przejazdy na czerwonym świetle oraz analizować wykroczenia takie jak rozmowa przez telefon czy jazda bez zapiętych pasów. Co więcej, zapewnia doskonałą jakość zdjęć bez względu na warunki pogodowe​ i natężenie ruchu.

 

ZOBACZ: Wymiana opon coraz droższa. Niektóre podwyżki wprawiają w osłupienie

 

Dzięki temu, że nowe fotoradary wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, są w stanie znacznie poprawić skuteczność rejestrowania wykroczeń. Za sprawą automatycznego przypisywania ograniczeń prędkości do poszczególnych pasów ruchu oraz identyfikacji klas pojazdów, nowe fotoradary zapewniają bardzo precyzyjne wyniki. Zatem wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku poprawią się statystyki wykrywania wykroczeń i przestępstw drogowych.

Gdzie znajdują się nowe fotoradary w Polsce?

Nowe fotoradary zostały rozmieszczone w miejscach, w których wcześniej notowano dużą liczbę wykroczeń. Dzięki analizie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wytypowano lokalizacje szczególnie narażone na niebezpieczne zachowania kierowców, na przykład nadmierna prędkość czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej​.

 

ZOBACZ: Masz prawo jazdy kategorii B? Idzie spora zmiana

 

Kierowcy mogą zapoznać się ze stale aktualizowanymi mapami radarów, obejmującymi także pomiary odcinkowe czy rejestrację przejazdu na czerwonym świetle, w serwisach online - w tym Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Odcinkowy pomiar prędkości - nowe pułapki na piratów drogowych

Jednym z kluczowych elementów nowego systemu nadzoru jest rozbudowa odcinkowego pomiaru prędkości. W 2024 roku takie systemy pojawiły się w kilkudziesięciu nowych lokalizacjach, obejmujących około 180 km dróg. Odcinkowy pomiar prędkości pozwala na śledzenie średniej prędkości pojazdu na określonym odcinku drogi, co skutecznie zniechęca kierowców do gwałtownych manewrów przyspieszania i hamowania tuż przed, jak również za fotoradarem​.

 

ZOBACZ: Autostrada A4. Podwyżka opłat za przejazd. Znamy nowy cennik

 

Celem modernizacji systemu fotoradarów jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach. Dzięki zaawansowanym funkcjom monitorowania i rejestrowania wykroczeń nowe fotoradary mają przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków i poprawy kultury jazdy

 

Zwiększona skuteczność urządzeń oraz ich coraz gęstsze rozmieszczenie mają odwieść kierowców od łamania przepisów i poprawić ogólny stan bezpieczeństwa na polskich drogach​.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie