Autostrada A4. Podwyżka opłat za przejazd. Znamy nowy cennik

Moto
Autostrada A4. Podwyżka opłat za przejazd. Znamy nowy cennik
Wikimedia Commons/ Premia
Autostrada A4. Nowe opłaty

Od poniedziałku kierowcy zapłacą więcej za przejazd autostradą A4. "Wzrost ten jest niezasadny" - oceniała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przypominając, iż wspomniana trasa jest strategiczna w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Jak stwierdziła spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), koncesjonariusz fragmentu autostrady A4, podwyżka wynika z kumulacji "wydatków inwestycyjnych". Nowy cennik obowiązywać będzie od poniedziałku 1 kwietnia na trasie Katowice-Kraków.

 

Opłaty pobierane są tam w dwóch punktach: w Mysłowicach i Balicach. Przejazd 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 będzie kosztował 32 zł (po 16 zł w każdym punkcie). Do tej pory było to 30 zł.

 

Nowe stawki opłat za przejazd A4 Katowice- Kraków:

  • motocykle: 8 zł
  • pojazdy kategorii 1: 16 zł
  • pojazdy kategorii 2: 29 zł
  • pojazdy kategorii 3: 29 zł
  • pojazdy kategorii 4: 49 zł
  • pojazdy kategorii 5: 49 zł

Od 1 kwietnia obowiązywać także będą nowe ceny pakietów 20 impulsów A4Go w elektronicznym poborze opłat. Szczegółowy cennik można znaleźć na stronie SAM.

Autostrada A4. GDDKiA komentuje podwyżki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na początku lutego skomentowała informację o planowanych wówczas podwyżkach. "Wzrost ten jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych" - podała w komunikacie.

 

ZOBACZ: Mykanów. Karambol na autostradzie. Zderzenie czterech ciężarówek


GDDKiA dodała, iż autostrada A4 jest m.in. strategiczną trasą łączącą Polskę z Ukrainą. "W sytuacji trwającej od 24 lutego 2022 r. wojny na terenie Ukrainy zasadne byłoby co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej w tym kraju" - oceniła Dyrekcja.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie