Możliwe zakończenie wojny. Europoseł: Ukraina się nie zgodzi

Polska
Możliwe zakończenie wojny. Europoseł: Ukraina się nie zgodzi
Polsat News
Andrzej Szejna i Ryszard Czarnecki w "Gościu Wydarzeń"

Media informują, że Putin jest gotowy na "zamrożenie" wojny na etapie obecnych linii frontu. Ryszard Czarnecki w "Gościu Wydarzeń" stwierdził, że "to w rzeczywistości jest sygnał, który ma podzielić Zachód i Ukrainę", bo niektóre kraje będą naciskać na Kijów, a on się nie zgodzi. Z kolei Andrzej Szejna ocenił, że "jeśli pokój miałby być negocjowany, to na warunkach, na które zgodzi się Ukraina".

- Gdyby tak było, to dobra wiadomość dla Polski - w ten sposób wiceszef MSZ i kandydat Lewicy do Parlamentu Europejskiego Andrzej Szejna w "Gościu Wydarzeń" odniósł się do informacji Reutersa, że Władimir Putin jest gotowy zakończyć wojnę w Ukrainie przy wynegocjowanym zawieszeniu broni uwzględniający obecną sytuację na froncie. 

 

Dodał, że "jeśli jakikolwiek pokój miałby być negocjowany, to na warunkach, na które zgodzi się Ukraina". - Ona zasługuje na szacunek i wsparcie - mówił. 

 

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki miał inne zdanie - stwierdził, że "to w rzeczywistości jest taki sygnał, który ma podzielić Zachód i Ukrainę". - Te sugestie, które tam są, wskazują, że front miałby się zatrzymać tam, gdzie jest. Ukraina się na to nie zgodzi, bo to oznacza, że 20 proc. ziem pozostaje w rękach Rosji. Taka piłka ze strony Moskwy sprawi, że niektóre kraje Zachodu będą naciskać na Ukrainę - być może Niemcy czy Francja, raczej nie USA. Ukraina się na to nie zgodzi, więc to mogłoby spowodować pewien rozdźwięk  - wyjaśnił. 

Jarosław Kaczyński jak Ojciec Chrzestny? Europoseł wskazał na inną postać 

Prowadzący pytał również o porównanie, którego użył przewodniczący komisji śledczej Dariusz Joński wobec Jarosława Kaczyńskiego. - Dziś przed komisją śledczą stanął człowiek, który nie pełnił żadnych funkcji, ale decydował o terminie i sposobie głosowania, działał jak Ojciec Chrzestny - mówił, dodając, że będzie wniosek do prokuratury ws. prezesa PiS. 

 

ZOBACZ: Finał przesłuchań komisji. Wniosek do prokuratury ws. Kaczyńskiego

 

Ryszard Czarnecki - polityk PiS - pytany, czy zasadne było porównanie Jońskiego, powiedział: - Jarosław Kaczyński zna dobrze literaturę i tę powieść, ale raczej bym go porównał do innych postaci z literatury - mówił europoseł. Dopytywany o to, jaka mogłaby to być postać, wskazał ojca Augustyna Kordeckiego. 

 

WIDEO: Ryszard Czarnecki i Andrzej Szejna w "Gościu Wydarzeń"

 

 

Andrzej Szejna skomentował przesłuchanie Kaczyńskiego tak: - Nie wierzę, że cokolwiek co się działo w Polsce w kwestii bezpieczeństwa, odbywało się bez zgody Kaczyńskiego. Jeśli nie ma sobie nic do zarzucenia, to nie powinien się obawiać, ale jeśli ma, to nich dobrowolnie podda się karze - mówił. 

Prezydent przeciw zmianie ambasadora przy NATO

Poruszono również temat ambasadora Polski przy NATO, którego rząd chce zmienić. Kandydatem do zastąpienia Tomasza Szatkowskiego jest Jacek Najder. Sprzeciwia się temu jednak prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział, że nie podpisze takiej kandydatury.

 

- W sytuacji, gdy szczyt NATO jest za kilka tygodni (9-11 czerwca), to lepiej człowieka zostawić. On jest tam od pięciu lat, ma kontakty. Te decyzje teraz są nie potrzebne, chodzi o czas - ocenił Czarnecki. Z kolei Szejna poprosił, by sprawa została pozostawiona rządowi, który wie, co robi. 

Karolina Gawot / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie