Źródła Reuters: Władimir Putin gotowy do zakończenia wojny

Świat
Źródła Reuters: Władimir Putin gotowy do zakończenia wojny
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin

Władimir Putin jest gotowy zakończyć wojnę w Ukrainie przy wynegocjowanym zawieszeniu broni uwzględniający obecną sytuację na froncie - przekazuje Reuters. Agencja powołuje się na cztery oddzielne rosyjskie źródła. Jak twierdzą informatorzy, rosyjski przywódca będzie gotowy kontynuować wojnę, jeśli Kijów i Zachód nie odpowiedzą.

Trzy spośród źródeł agencji mają być zaznajomione z dyskusjami toczącymi się w najbliższym środowisku Władimira Putina na Kremlu.

Wojna w Ukrainie. "Władimir Putin gotowy do zakończenia wojny"

Jak informuje Reuters, rosyjski przywódca miał - wobec wąskiej grupy doradców - wyrazić swoją frustracje w związku z tym, jak postrzega wspierane przez Zachód próby utrudniania negocjacji pokojowych oraz samą decyzję Wołodymyra Zełenskiego o porzuceniu rozmów. 

ZOBACZ: Rosjanie użyli na ogromną skalę zakazanej broni

 

"Putin może walczyć tak długo, jak trzeba, ale Putin jest też gotowy na zawieszenie broni - zamrożenie tej wojny" - przekazał czwarty informator, osoba wysokiej rangi, która w przeszłości współpracowała z Władimirem Putinem i jest na bieżąco z rozmowami na najwyższym szczeblu Kremla.

 

Jak zaznacza Reuters, ze względu na wrażliwość sprawy, osoba ta udzieliła komentarza pod warunkiem pełnej anonimowości. Agencja rozmawiała łącznie z pięcioma osobami, które pracują lub pracowały z prezydentem Rosji na wysokich stanowiskach rosyjskiej polityce lub świecie biznesu. Piąte źródło nie skomentowało informacji o "zamrożeniu" wojny na etapie obecnych linii frontu.

Rzecznik Kremla odpowiada

Reuters zwrócił się również o komentarz do rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. W odpowiedzi Pieskow powtórzył wielokrotnie, że Rosja była otwarta na dialog, aby osiągnąć swoje cele. Jak dodał, jego kraj nie chciał "wiecznej wojny". Agencja poprosiła też o komentarz ukraińskich ministrów spraw zagranicznych i obrony, ale ci nie odpowiedzieli na pytania. 

 

ZOBACZ: Pogrom rosyjskich samolotów. Trzy Su-25 zestrzelone w 24 godziny

 

Jednocześnie Reuters podkreśla, że niedawna nominacja ekonomisty Andrieja Biełousowa na szefa MON została odebrana przez niektórych zachodnich analityków wprost przeciwnie - jako sygnał, że Moskwa zmierza w kierunku dalszej mobilizacji gospodarki do wspierania przedłużającej się wojny. Zmianie na szczytach resortu obrony towarzyszyły również znaczące postępy na froncie.

Nowy minister obrony i sukcesy na froncie

"Siły rosyjskie na Ukrainie przesunęły się o 278 kilometrów kwadratowych od rozpoczęcia trwającej tydzień ofensywy w północno-wschodnim obwodzie charkowskim i na południu, co stanowi największy zysk od półtora roku" - przekazała w ubiegłym tygodniu agencja AFP na podstawie danych Instytutu Badań nad Wojną.  

 

Według agencji w dniach 9-15 maja rosyjskie wojsko zyskało 257 kilometrów kwadratowych terytorium w obwodzie charkowskim oraz 21 kilometrów kwadratowych w innych obwodach. Zdobycze są jednoznaczne z największym sukcesem Rosji od grudnia 2022 roku, kiedy armia Federacji przejęła terytoria w obwodzie ługańskim, charkowskim i na południu kraju.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie