Egzamin ósmoklasisty 2024. Język angielski. Arkusze CKE i rozwiązania
Uczniowie ósmych klas zmierzyli się z egzaminem z języka obcego nowożytnego. Zdecydowana większość zadecydowała, że będzie zdawać język angielski. Egzamin trwał 90 minut, chociaż nie w każdym przypadku. Publikujemy arkusze CKE oraz proponowane rozwiązania.
14 maja był ostatnim dniem egzaminów ósmoklasisty - Uczniowie są już po obowiązkowych egzaminach z języka polskiego i matematyki, a teraz do tej listy dołączył test z języka obcego nowożytnego.
Arkusze CKE z proponowanymi rozwiązaniami ekspertów dostępne są TUTAJ.
Egzamin ósmoklasisty. Język obcy nowożytny, ile trwa test?
Egzamin z języka obcego nowożytnego trwa 90 minut. Uczniowie z orzeczeniem o dysleksji mogli go pisać dłużej, bo 135 minut. W podobnej sytuacji byli uczniowie z Ukrainy, którzy również mogą liczyć na wydłużony czas.
W arkuszu z języka obcego nowożytnego znalazło się kilkadziesiąt zadań. Ze wszystkich uczeń mógł otrzymać 55 punktów.
ZOBACZ: Egzaminy ósmoklasisty 2024. Matematyka arkusze CKE i rozwiązania
Zadania oceniały poziom opanowania umiejętności z zakresu zrozumienia środków językowych, rozumienia wypowiedzi, tworzenia wypowiedzi, reagowania na wypowiedzi oraz przetwarzanie wypowiedzi.
Zadania znajdujące się w arkuszu były w formie zamkniętej - wielokrotnego wyboru, a także prawda/fałsz - oraz w formie otwartej. Wymagane było także napisanie krótkiej wypowiedzi. Ósmoklasiści mogli być poproszeni o napisanie notatki, e-maila, ogłoszenia, zaproszenia lub wpisu na bloga.
Egzamin z języka obcego nowożytnego. Ile uczniów wybrało język angielski?
Według danych GOV, prawie wszyscy ósmoklasiści - 97,7 proc. - wybrali język angielski, jako ten z którego mają zamiar pisać egzamin z języka obcego nowożytnego.
ZOBACZ: Egzaminy ósmoklasisty 2024, arkusze i rozwiązania z języka polskiego
Druga najliczniejsza grupa – 1,9 proc - wybrała język niemiecki. Pozostali uczniowie – czyli 0,4 proc. - zdecydowało się pisać test z języka hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego i rosyjskiego.
Egzamin, którego nie można nie zdać? Kiedy wyniki?
Jeśli uczeń nie będzie mógł przystąpić do egzaminu z powodów zdrowotnych lub wydarzeń losowych to będzie mógł pisać go w drugim terminie, czyli od 10 do 12 czerwca.
ZOBACZ: Egzamin ósmoklasisty 2024. Jak przygotować się? Arkusze
Egzamin ósmoklasisty zdaje każdy, nawet jeśli otrzymał z niego bardzo słabe wyniki. rezultaty z testów nie wpływają na końcowe oceny ucznia, a samego egzaminu nie można poprawić. Jednakże to, jak uczniowie napiszą egzamin wpłynie na to, do jakiej szkoły się dostaną.
Wyniki tegorocznego egzaminu będą dostępne 3 lipca.