Egzaminy ósmoklasisty 2024, arkusze i rozwiązania z języka polskiego

Polska
Egzaminy ósmoklasisty 2024, arkusze i rozwiązania z języka polskiego
PAP/Lech Muszyński
Egzamin ósmoklasisty.

Zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Był to pierwszy z trzech sprawdzianów, które piszą uczniowie kończący szkołę podstawową. Mamy przykładowe rozwiązania testu.

14 maja we wtorek ruszyły egzaminy ósmoklasisty. Mierzy się z nimi 226 tysięcy uczniów klas ósmych szkół podstawowych.

Egzaminy ósmoklasisty. Arkusze i rozwiązania z języka polskiego

W pierwszym dniu uczniowie napisali egzamin z języka polskiego. Arkusze CKE i rozwiązania z języka polskiego dostępne są w Interii.

 

W drugim dniu, 15 maja, uczniowie napiszą egzamin z matematyki. A 16 maja z języka obcego nowożytnego.

 

Egzaminy ósmoklasisty 2024. Arkusze i odpowiedzi

 

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9. Czas trwania jest zależy od zdawanego przedmiotu, W przypadku języka polskiego jest to 120 minut. Egzamin z matematyki trwa 100 minut, a egzamin z języka obcego 90 minut. 

 

ZOBACZ: Matura 2024. Egzamin z języka polskiego. Arkusze i rozwiązania

 

W przypadku uczniów z orzeczeniami np. o dysleksji egzaminy mogą zostać wydłużone od 45 do 60 minut. W podobnej sytuacji są ósmoklasiści z Ukrainy. Oni mogą pisać egzamin nawet do 90 minut dłużej. 

 

Jeśli uczeń nie będzie mógł przystąpić do egzaminu z powodów zdrowotnych lub wydarzeń losowych to będzie mógł pisać go w drugim terminie, czyli od 10 do 12 czerwca.

Egzamin, który każdy zdaje

Wyniki egzaminu zostaną opublikowane 3 lipca. Uczniowie dostaną wtedy także świadectwo z punktami za poszczególne przedmioty.

 

Egzamin ósmoklasisty zdaje każdy, nawet jeśli ma bardzo słabe wyniki. Nie wpływa on na końcowe oceny i nie można go poprawiać. Nie mniej jednak to, jak uczniowie napiszą egzamin wpłynie na to, do jakiej szkoły się dostaną. 

 

ZOBACZ: Korea Południowa: Uczniowie pozywają rząd. Na egzaminie za wcześnie zabrano im testy

 

Przy przyjmowaniu uczniów do szkół ponadpodstawowych aż połowa punktów kwalifikujących pochodzi właśnie z egzaminu. Druga połowa to oceny ze świadectwa oraz dodatkowe osiągnięcia. 

 

Egzamin może zostać unieważniony w przypadku niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, wniesienia lub korzystania przez ucznia telefonu lub zakłócania egzaminu. 

 

ZOBACZ: Egzamin ósmoklasisty 2024. Jak przygotować się? Arkusze


W tym przypadku uczeń musi podejść do drugiego terminu. Jeśli drugie podejście także zostanie unieważnione lub uczeń nie podejdzie ponownie do egzaminu to jego wynik wyniesie 0 proc.

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie