Egzaminy ósmoklasisty 2024. Matematyka arkusze CKE i rozwiązania

Polska
Egzaminy ósmoklasisty 2024. Matematyka arkusze CKE i rozwiązania
PAP/Lech Muszyński
Egzamin ósmoklasisty. Tym razem uczniowie pisali test z matematyki

Za nami kolejny egzamin ósmoklasisty 2024. Tym razem uczniowie zmierzyli się królową nauk: matematyką. Dla wielu jest to najtrudniejszy z trzech sprawdzianów, które piszą uczniowie kończący szkołę podstawową. Po godz. 13. publikujemy arkusze zadań i rozwiązania proponowane przez ekspertów Interii.

14 maja we wtorek ruszyły egzaminy ósmoklasisty. Mierzy się z nimi 226 tysięcy uczniów klas ósmych szkół podstawowych.

Egzaminy ósmoklasisty. Rozwiązania z matematyki

W pierwszym dniu uczniowie napisali egzamin z języka polskiego. Arkusze CKE i rozwiązania z języka polskiego dostępne są w Interii.

 

W drugim dniu, 15 maja, uczniowie napisali egzamin z matematyki, a 16 maja zmierzą się z językiem obcym nowożytnym.

 

Arkusze CKE i rozwiązania proponowane przez ekspertów dostępne są TUTAJ.

 

ZOBACZ: Egzaminy ósmoklasisty 2024, arkusze i rozwiązania z języka polskiego

 

Wszystkie egzaminy ósmoklasistów rozpoczynają się o godzinie 9. Czas trwania jest zależy od zdawanego przedmiotu, W przypadku języka polskiego było to 120 minut. Egzamin z matematyki trwał 100 minut, a egzamin z języka obcego 90 minut. 

 

W przypadku uczniów z orzeczeniami np. o dysleksji egzaminy mogą zostać wydłużone od 45 do 60 minut. W podobnej sytuacji są ósmoklasiści z Ukrainy. Oni mogą pisać egzamin nawet do 90 minut dłużej. 

 

Jeśli uczeń nie będzie mógł przystąpić do egzaminu z powodów zdrowotnych lub wydarzeń losowych to będzie mógł pisać go w drugim terminie, czyli od 10 do 12 czerwca.

Egzamin, który każdy zdaje

Wyniki egzaminu zostaną opublikowane 3 lipca. Uczniowie dostaną wtedy także świadectwo z punktami za poszczególne przedmioty.

 

Egzamin ósmoklasisty zdaje każdy, nawet jeśli ma bardzo słabe wyniki. Nie wpływa on na końcowe oceny i nie można go poprawiać. Nie mniej jednak to, jak uczniowie napiszą egzamin wpłynie na to, do jakiej szkoły się dostaną.

 

ZOBACZ: Matura 2024. Arkusze i rozwiązania z matematyki

 

Przy przyjmowaniu uczniów do szkół ponadpodstawowych aż połowa punktów kwalifikujących pochodzi właśnie z egzaminu. Druga połowa to oceny ze świadectwa oraz dodatkowe osiągnięcia. 

 

Egzamin może zostać unieważniony w przypadku niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, wniesienia lub korzystania przez ucznia telefonu lub zakłócania egzaminu.


W tym przypadku uczeń musi podejść do drugiego terminu. Jeśli drugie podejście także zostanie unieważnione lub uczeń nie podejdzie ponownie do egzaminu to jego wynik wyniesie 0 proc.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie