Lejb Fogelman ostrzega: Za trzy lata Putin będzie gotowy. Europa jest bezbronna

Polska
Lejb Fogelman ostrzega: Za trzy lata Putin będzie gotowy. Europa jest bezbronna
Polsat News

Według wielu ekspertów Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie i może niebawem zaatakować Europę. - Putin przestawia ekonomię i mówi, że będzie gotowy za trzy lata - powiedział w programie "Lepsza Polska" prawnik Lejb Fogelman. Według niego Europa musi przestawić się na tryb wojenny. - Albo Europa się przygotuje do wojny, która nam grozi za dwa, trzy lata, albo padnie - ocenił.

Minister spraw zagranicznych wygłosił w czwartek w Sejmie expose, na które w zdecydowanych słowach zareagował prezydent Andrzej Duda. O tym, jak powinna wyglądać polska polityka zagraniczna, rozmawiali goście programu "Lepsza Polska" w Polsat News.

Paweł Zalewski: To była uzasadniona krytyka

Według wiceministra obrony narodowej Pawła Zalewskiego (Trzecia Droga) krytyka ośmiu lat rządów PiS ze strony ministra Sikorskiego była "zasłużona".

 

- Polityka zagraniczna prowadzona przez PiS była oparta tylko o jeden filar, czyli współpracę z Amerykanami. Nie ma dzisiaj w Polsce poważnej siły politycznej, która by to kwestionowała, natomiast ten drugi filar, europejski, który jest bardzo istotny, był kwestionowany - powiedział.

 

ZOBACZ: Prezes PiS ostrzega przed utratą suwerenności przez Polskę. "Dzisiaj już wiemy"

 

Według niego współpraca z Europą była kwestionowana przez PiS i Jarosława Kaczyńskiego tylko z powodu polityki wewnętrznej.

 

- Bardzo dobrze, ze teraz wróciliśmy do polityki równowagi - dodał. 

 

Przyznał, że jest jedna rzecz, za którą ceni PiS. - Chodzi o bezwarunkowe wsparcie militarne Ukrainy. To była bardzo dobra, słuszna decyzja. Dzięki temu Ukraina przetrwała ten pierwszy, najtrudniejszy okres - stwierdził. 

"Wystąpienie dzielące Polaków"

Minister w Kancelarii Prezydenta, Wojciech Kolarski poinformował natomiast, że minister Sikorski przed wygłoszeniem expose w Sejmie przedstawił jego założenia głowie państwa. 

 

- Ale założenia, a cały tekst expose i sposób jego artykulacji to jest co innego. Dlatego prezydent był zmuszony odpowiedzieć w taki bardzo ostry sposób. Andrzej Duda wolałby, żeby to wystąpienie wyglądało inaczej i o tym powiedział - podkreślił.

 

ZOBACZ: Rosja. Dmitrij Miedwiediew reaguje na zapowiedź Sikorskiego. "Nie brać jeńców"

 

W jego ocenie wystąpienie Sikorskiego "było przykładem wystąpienia wewnętrznie sprzecznego, dzielącego Polaków i było nieuczciwe". 

 

- Minister Sikorski deklarował, że to wystąpienie ma być głosem wspólnotowym, że polityka zagraniczna powinna być elementem współpracy, ale w kolejnych zdaniach zaprzeczył temu swojemu stanowisku - dodał.

 

- Jeżeli minister Sikorski mówi w swoim wystąpieniu o Polsce, która rośnie, która jest mocnym państwem i poważnym partnerem w UE, to wpada w sprzeczność, kiedy mówi, że te osiem lat rządów PiS to był zmarnowany czas i seria błędów - ocenił.

"Minister Sikorski nie mówił o tym wprost"

Na kontrast w wystąpieniu szefa MSZ zwrócił również uwagę europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski. 

 

- To była głównie krytyka i potępienie polityki PiS-u. Nad polską polityką ciąży pewna obsesja, którą ma niedawna opozycja, a teraz obóz rządzący, dotycząca polityki PiS - ocenił.

 

ZOBACZ: Prezydencki minister krytykuje PiS. W tle unijne pieniądze na amunicje

 

Przypomniał, że mimo wszystko są w Polsce obszary, gdzie wszyscy się zgadzamy. - To jest polityka wobec Rosji i kwestia pomocy Ukrainie - powiedział.

 

Według niego w przemówieniu Sikorskiego było także wiele elementów, które trzeba uznać za sukcesy rządu PiS, ale "minister nie mówił o tym wprost".

 

- Mówił chociażby o Baltic Pipe, a kto to wybudował? Kto walczył o niezależność energetyczną Polski? - pytał.

 

WIDEO: Zobacz program "Lepsza Polska"

 

Lejb Fogelman: Europa musi przestawić się na tryb wojenny

W drugiej części programu "Lepsza Polska" goście Doroty Gawryluk dyskutowali o UE i jej problemach w obliczu czyhającego tuż za rogiem zagrożenia ze strony Rosji.

 

- Bez Unii Europejskiej Polska nie ma szansy przetrwać - stwierdził prawnik Lejb Fogelman z amerykańskiej kancelarii prawniczej Greenberg Traurig.

 

- Putin przestawia ekonomię i mówi, że będzie gotowy za trzy lata. On rujnuje Rosję tylko po to, żeby mieć ten pistolet, który przystawi bezbronnej Europie do głowy - powiedział.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. "To również nasza wojna". Polski medyk o sytuacji na froncie

 

Według niego Europa musi przestawić się na tryb wojenny. - Albo Europa się przygotuje do wojny, która nam grozi za dwa, trzy lata, albo padnie - ocenił.

 

- Bez Europy Polska nie ma szansy, nie ma ich też co prawda z tą obecną Europą, ale miałaby z Europą, która zaczęłaby się przygotowywać. Ja kocham Europę, ale uważam, że popełnia samobójstwo - dodał Lejb Fogelman.

 

- Jest wojna za rogiem i trzeba się do niej przygotować. Trzeba zacząć gasić ten pożar - podkreślił. - Polska i Europa muszą zacząć przygotowywać się do wojny, bo Putin się przygotowuje - zaapelował.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie