Wybory samorządowe 2024. Zacięty bój o Kraków. Łukasz Gibała zabrał głos

Polska
Wybory samorządowe 2024. Zacięty bój o Kraków. Łukasz Gibała zabrał głos
PAP/Art Service/X
Łukasz Gibała

"Walka była zacięta do ostatniej chwili" - napisał kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała. Polityk podziękował wyborcom za poparcie. "Jesteście moją inspiracją i siłą" - dodał. Wybory w stolicy Małopolski wygrał poseł KO Aleksander Miszalski, z wynikiem 51 proc. głosów. Startujący z własnego komitetu Łukasz Gibała otrzymał 49 proc. głosów.

"Serdecznie dziękuję za każdy z 128 269 oddanych na mnie głosów" - napisał w mediach społecznościowych Łukasz Gibała, który startował w wyborach samorządowych z własnego komitetu.

 

Kandydat podziękował swoim wyborcom za "liczne słowa wsparcia i za to, że wielu z Was mocno angażowało się na różne sposoby w naszą kampanię".

Wybory samorządowe 2024. Gibała: Jesteśmy głosem połowy 

"Walczyliśmy do ostatniej chwili. Do zwycięstwa zabrakło bardzo niewiele. Wyniki II tury dowodzą, że jesteśmy głosem połowy mieszkanek i mieszkańców Krakowa. Naszym celem zawsze było i nadal będzie, by ten głos był słyszany i szanowany" - zaznaczył Gibała.

 

ZOBACZ: Wyniki wyborów samorządowych. W Korycinie przesądził jeden głos

 

Polityk dodał, że "Kraków jest jedynym dużym polskim miastem, w którym do końca w wyścigu prezydenckim udział brało niezależne środowisko polityczne – bez wsparcia całej machiny, jaką dysponują największe partie".

 

"Z całej tej drogi, jaką razem przeszliśmy, jestem bardzo dumny. Jesteście moją inspiracją i siłą" - podsumowała kandydat na prezydenta Krakowa.

 

To pierwszy komentarz polityka po II turze wyborów. W poniedziałek rano Łukasz Gibała odwołał wywiad w radiu RMF24.

Wybory samorządowe 2024. W Krakowie wygrał Aleksander Miszalski

Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek, że wybory w Krakowie wygrał poseł KO Aleksander Miszalski (KWW Koalicja Obywatelska), z wynikiem 51,04 proc. głosów, pokonując tym samym startującego z własnego komitetu Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,96 proc. głosów.

 

Miszalski zdobył w niedzielnej drugiej turze wyborów 133 703 głosów. Za jego kontrkandydatem opowiedziało się 128 269 wyborców. Miszalskiego i Gibałę dzieliły 5 434 głosy. Frekwencja wyniosła 45,50 proc.

 

ZOBACZ: Kandydat PiS przegrał wybory o włos. Marek Suski reaguje

 

Koalicja Obywatelska zdobyła także większość w 43 osobowej Radzie Miasta Krakowa. W nadchodzącej kadencji swoich przedstawicieli wprowadzą do niej trzy ugrupowania: KO, która uzyskała 24 mandaty, PiS – 12 mandatów i Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały – 7 mandatów.

 

Jak poinformował krakowski magistrat, pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miasta Krakowa IX kadencji odbędzie się we wtorek, 7 maja, o godz. 10.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

 

ZOBACZ: Zmiana po 22 latach. Toruń z nowym prezydentem

 

Podczas sesji ślubowanie złożą nowo wybrani radni. Spośród ich grona wybrany ma zostać przewodniczący oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Ślubowanie złoży też nowo wybrany prezydent Krakowa - Aleksander Miszalski.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie