Zmiana po 22 latach. Toruń z nowym prezydentem

Polska Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Zmiana po 22 latach. Toruń z nowym prezydentem
Wikimedia Commons
Wyniki wyborów samorządowych w Toruniu

Po 22 latach w Toruniu nastąpiła zmiana władzy. Urzędujący Michał Zaleski przegrał z Pawłem Gulewskim z Koalicji Obywatelskiej. Na nowego prezydenta miasta zagłosowało blisko 40 tys. mieszkańców, co pozwoliło uzyskać mu 65 proc. poparcia.

Nowy prezydent Torunia startował z listy Koalicji Obywatelskiej. Głosowało na niego 65 proc. mieszkańców biorących udział w drugiej turze wyborów. Z kolei jego kontrkandydata, który rządził miastem od 22 lat - Michała Zaleskiego - poparło 35 proc. głosujących.

Wybory samorządowe w Toruniu. Zmiana władzy po 22 latach

Z informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że na Pawła Gulewskiego zagłosowało 39 093 osób. Michał Zaleski uzyskał poparcie 21 048 mieszkańców. Frekwencja w drugiej turze w Toruniu wyniosła 42,64 proc.

 

W pierwszej turze wyborów w Toruniu startowało 8 kandydatów. Gulewski uzyskał wówczas 38,28 proc. głosów, a Zaleski 26,41 proc. Nowy prezydent miasta zdradził podczas wieczoru wyborczego KO, że Zaleski do niego zadzwonił po podaniu wyników z 50 proc. komisji. - Odbyliśmy dobrą, męską rozmowę. Pogratulował mi zwycięstwa - powiedział Gulewski.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe. Żona Borysa Budki wygrała

 

Co ciekawe dotychczasowy włodarz miasta wygrywał - nieprzerwanie - wybory na prezydenta Torunia od 2002 roku, a od 2006 roku za każdym razem odnosił zwycięstwo już w pierwszej turze głosowania. 

 

43-letni Gulewski był wiceprezydentem miasta od czerwca 2020 roku do stycznia 2024.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie