Obława na chińskich szpiegów. Aresztowania w dwóch europejskich krajach

Świat
Obława na chińskich szpiegów. Aresztowania w dwóch europejskich krajach
123RF/zdj. ilustr.
Londyńska policja poinformowała o zarzutach dla szpiegów

Niemieckie służby w poniedziałek aresztowały trzech obywateli podejrzanych o szpiegostwo technologiczne na rzecz Chin. Na jaw wyszedł ich plan dotyczący eksportu specjalistycznych laserów z Niemiec. Tego samego dnia londyńska policja postawiła zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu dwóm mężczyznom - jeden z nich z miał kontaktować się z politykami Partii Konserwatywnej.

W poniedziałek śledczy aresztowali trzech obywateli Niemiec o szpiegostwo na rzecz Chin poprzez zapewnienie dostępu do tajnej technologii morskiej - donosi AFP. 

 

Prokuratura ma wobec Herwig F., Ina F. i Thomas R. "silne podejrzenia o pracy dla chińskich służb specjalnych" w czerwcu 2022 roku.  Aresztowania w Duesseldorfie i Bad Homburg w zachodnich Niemczech nastąpiły po wielokrotnych ostrzeżeniach Zachodu o działaniach chińskich szpiegów technologicznych.

Tajna technologia morska. Trójka szpiegów w Niemczech

Thomas R. miał współpracować z agentem chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MSS), uzyskując w Niemczech informacje na temat technologii, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych.

 

ZOBACZ: Rosyjscy szpiedzy zatrzymani. Akcja niemieckich służb

 

Niemiec miał nawiązać kontakt z Herwigiem F. i jego żoną Iną F., którzy prowadzą firmę w Duesseldorfie i w ten sposób dostać się do społeczności naukowej i badawczej. Firma  następnie podpisała umowę z niemieckim uniwersytetem w celu zapewnienia "transferu wiedzy", według prokuratury projekt finansowały chińskie agencje państwowe.

 

Pierwsza faza projektu miała polegać na przygotowaniu studium dla chińskiego "partnera umownego" na temat najnowocześniejszych części maszyn wykorzystywanych w potężnych silnikach okrętowych.

 

ZOBACZ: Zatrzymano Polaka podejrzanego o współpracę z rosyjskim wywiadem

 

W momencie aresztowania podejrzani mieli prowadzić dalsze negocjacje w sprawie projektów badawczych, które mogłyby być przydatne do rozszerzenia morskich zdolności bojowych Chin - donosi AFP. Ponadto oskarżeni mieli też kupić w imieniu chińskiego ministerstwa specjalistyczny laser i eksportować go do Państwa Środka bez zezwolenia. 

Wielka Brytania. Chińscy szpiedzy pracowali dla brytyjskiego parlamentu

Również w poniedziałek londyńska policja metropolitalna przekazała informację o zarzutach dla dwóch, którzy mieli szpiegować na rzecz Chin.  

 

Christopher Berry (32 lata) i Christoper Cash (29 lat) wcześniej pracowali w brytyjskim parlamencie jako researcherzy. Zostali oskarżeni o  złamanie ustawy o tajemnicy państwowej poprzez przekazywani "artykułów, notatek, dokumentów lub informacji" obcemu państwu w latach 2021-2023. W piątek staną przed sądem - donosi AFP.

 

ZOBACZ: Szwajcarska firma miała szpiegować dla Emiratów Arabskich. Jest śledztwo

 

O aresztowaniu Casha policja pod zarzutem szpiegostwa brytyjska policja informowała już we wrześniu, "Sunday Times" pisał, że miał kontakty z posłami rządzącej Partii Konserwatywnej m.in. ministrem bezpieczeństwa Tomem Tugendhatem i Alicią Kearns, przewodnicząca wpływowej Komisji Spraw Zagranicznych Izby Gmin.

 

Mężczyzna utrzymuje, że jest niewinny. "Poświęciłem swoją dotychczasową karierę próbując edukować innych na temat wyzwań i zagrożeń stwarzanych przez Komunistyczną Partię Chin" - przekazał w oświadczeniu we wrześniu zeszłego roku. 

 

ZOBACZ: Znała go cała Francja. Okazał się rosyjskim szpiegiem

 

W zeszłym miesiącu Wielka Brytania poinformowała wezwała ambasadora Chin w Londynie, by poskarżyć się na serię powiązanych z Pekinem cyberataków. 

 

 

Aleksandra Kozyra / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie