Szwajcarska firma miała szpiegować dla Emiratów Arabskich. Jest śledztwo

Świat Aleksandra Boryń / sgo / Polsatnews.pl
Szwajcarska firma miała szpiegować dla Emiratów Arabskich. Jest śledztwo
Virginia Mayo / AP
Agencja AFP dotarła do akt śledztwa,

Dziennikarze przeprowadzili śledztwo, w wyniku którego ujawnili, że firma ALP Services mogła szpiegować na rzecz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Prywatne przedsiębiorstwo miało oferować kompleksowe usługi wywiadowcze. Mieli podejmować działania m.in. wobec francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych czy fundamentalistycznej organizacji muzułmańskiej.

W efekcie śledztwa dziennikarskiego portalu Mediapart i europejskiego projektu śledczego (EIC) zarzucono Mario Brero i jego firmie ALP Services szpiegostwo na rzecz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Sprawą zainteresowała się francuska i szwajcarska prokuratura, która wszczęła śledztwo.

Szwajcarska firma miała szpiegować dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Firma ALP Services jest firmą konsultingową, która - jak czytamy na stronie przedsiębiorstwa - oferuje "kompleksowe usługi wywiadowcze, doradztwo polityczne, biznesowe i komunikacyjne dostosowane do potrzeb klientów". Zdaniem mediów firma miała zbierać dane wywiadowcze o przeciwnikach Zjednoczonych Emiratów Arabskich i w zamian dostawać wynagrodzenie.

 

Wśród organizacji na liście jest m.in. francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych i partia lidera francuskiej lewicy Jean-Luc Melenchona "Francja Nieujarzmiona". Na liście miało się także znaleźć tysiące nazwisk i 400 organizacji powiązanych z Bractwem Muzułmańskim - fundamentalistyczną organizacją islamską.

 

ZOBACZ: Indie: Gołąb oskarżony o szpiegostwo uwolniony. Był zatrzymany przez 8 miesięcy

 

Agencja AFP dotarła do akt śledztwa, według których dziennikarz Mediapartu również widnieje na liście. Dyrektorka dziennika Carine Fouteau zaprzeczyła powiązaniom. - Ujawniliśmy akt nieuprawnionego śledzenia jednego z naszych dziennikarzy, który został fałszywie powiązany z Bractwem Muzułmańskim i rzucony na pastwę służbom emirackim - przekazała. 

Politycy zaprzeczają powiązaniom z Bractwem 

Według źródeł agencji AFP władze Szwajcarii już od grudnia 2023 roku prowadzą śledztwo ws. aktywności Mario Brero i jego firmy ALP Services. Po publikacji listy przez Mediapart różne osoby - w tym belgijska minister klimatu i środowiska Zakia Khattabi - odrzucają oskarżenia dotyczące ich rzekomych powiązań z Bractwem.

 

Prawnik Mario Brero i władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie odpowiedziały na pytania dziennikarzy AFP. Przypomnijmy, ze Brero był już skazany - w 2014 r. - za nielegalne zbieranie informacji.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie