Rosyjscy szpiedzy zatrzymani. Akcja niemieckich służb

Świat
Rosyjscy szpiedzy zatrzymani. Akcja niemieckich służb
Flickr/zdj.ilustr.
Niemieckie służby zatrzymały podejrzanych o szpiegostwo

Dwóch Niemców rosyjskiego pochodzenia zostało zatrzymanych przez służby pod zarzutem szpiegostwa w Bawarii. Mieli zbierać informacje na temat obiektów amerykańskiego wojska w Niemczech i planować wybuchy oraz podpalenia. "Działania te miały w szczególności na celu podważenie wsparcia wojskowego udzielonego Ukrainie" - przekazała prokuratura.

Jak przekazała w czwartek niemiecka prokuratura federalna, dwóch Niemców rosyjskiego pochodzenia zostało aresztowanych w Bawarii pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji.

 

Według cytowanego przez agencję AFP komunikatu szpiedzy mieli planować wybuchy i podpalenia. Są podejrzani o "działalność na rzecz obcego wywiadu", co prokuratura określiła jako "szczególnie poważny przypadek" szpiegostwa.

Szpiegowali dla Rosji. Planowali ataki na obiekty wojskowe w Niemczech

Dieter S. i Alexander J. zostali w środę aresztowani w mieście Bayreuth w Bawarii, policja przeszukała ich mieszkania i miejsca pracy.  Głównym oskarżonym jest Dieter S.

 

ZOBACZ: Szwajcarska firma miała szpiegować dla Emiratów Arabskich. Jest śledztwo

 

Mężczyzna miał od października 2023 r. wymieniać informacje z osobą powiązaną z rosyjskimi służbami wywiadowczymi, omawiając możliwe akty sabotażu. Współoskarżony Alexander J. zaczął mu pomagać najpóźniej w marcu 2024 roku. - Działania te miały w szczególności na celu podważenie wsparcia wojskowego udzielonego Ukrainie przez Niemcy przeciwko rosyjskiej agresji  - stwierdzili prokuratorzy.

 

Oskarżeni rzekomo wyrazili gotowość do "przeprowadzenia ataków wybuchowych i podpaleń, głównie na infrastrukturę wojskową i obiekty przemysłowe w Niemczech". W tym celu Dieter S. zbierał informacje m.in. o obiektach należących do amerykańskiego wojska. stacjonującego na terenie Niemiec.

 

ZOBACZ: Rosyjska siatka szpiegów w Polsce. Akcja ABW

 

Fotografował budynki i nagrywał filmy transportu wojskowego i sprzętu - zebrane informacje miał przekazywać osobie kontaktowej z rosyjskich służb. 

Walczył w Donieckiej Republice Ludowej. Kolejny skandal szpiegowski

Dieterowi S. postawiono też inny zarzut - przynależności do zagranicznej organizacji terrorystycznej. Prokuratura podejrzewa, że w latach 2014-2016 był bojownikiem jednostki zbrojnej w tzw. Donieckiej Republice Ludowej.

 

Niemiecką opinią publiczną już kilka razy od czasu wybuchu wojny w Ukrainie wstrząsały afery szpiegowskie. Na początku 2022 r. sugerowano, że niemieccy politycy zbytnio sympatyzują z Moskwą - przypomina AFP. 

 

ZOBACZ: Znała go cała Francja. Okazał się rosyjskim szpiegiem

 

W berlińskim sądzie trwa proces oficera oskarżonego o przekazywanie Moskwie informacji ujawniających, że Niemcy miały dostęp do szczegółów rosyjskich operacji najemniczych na Ukrainie.

 

W listopadzie 2022 r. niemiecki obywatel otrzymał wyrok w zawieszeniu za przekazywanie informacji rosyjskim służbom wywiadowczym podczas pracy jako oficer rezerwy niemieckiej armii.

Aleksandra Kozyra / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie