I. Bodnar o "desperacji układu wrocławskiego". J. Sutryk: Mam nadzieję, że się przesłyszałem

Polska
I. Bodnar o "desperacji układu wrocławskiego". J. Sutryk: Mam nadzieję, że się przesłyszałem
Polsat News
Jacek Sutryk i Izabela Bodnar

- W kampanii gra się moim mężem - mówiła kandydatka na prezydenta Wrocławia Izabela Bodnar (Trzecia Droga) w "Gościu Wydarzeń". Zaznaczyła, że jest "desperacja ze strony 'układu wrocławskiego', aby nie wygrała". - Mam nadzieję, że się przesłyszałem - odpowiedział jej kontrkandydat, prezydent miasta Jacek Sutryk.

W programie "Gość Wydarzeń" Bogdan Rymanowski rozmawiał z kandydatami na prezydenta Wrocławia - Izabelą Bodnar i Jackiem Sutrykiem, którzy w niedzielę zmierzą się w drugiej turze wyborów.

 

- Przed drugą turą pojawi się we Wrocławiu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wzmacniamy się wzajemnie przed głosowaniem - powiedział prezydent miasta Jacek Sutryk.

 

- W czwartek przyjedzie do mnie Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Szymon Hołownia. Cała moja rodzina Trzeciej Drogi będzie mnie wspierać - przekazała kandydatka Izabela Bodnar.

Wybory samorządowe 2024. "Desperacja ze strony 'układu wrocławskiego' "

Prowadzący Bogdan Rymanowski zapytał prezydenta Sutryka o dyplom MBA z Collegium Humanum. Polityk opublikował dokument oraz dowód opłaty za kształcenie w tej uczelni.

 

- Dałem się nabrać na tę uczelnię. My wszyscy możemy czuć się oszukani - przekazał prezydent. - Nie posługuję się już tym dyplomem - dodał. 

 

Sutryk powiedział, że ma żal do "struktur państwa PiS". - Instytucje do akredytacji powinny zadziałać. Czuję się ofiarą tej sytuacji - zaznaczył.

 

WIDEO: I. Bodnar o desperacji "układu wrocławskiego". "Mam nadzieję, że się przesłyszałem"

 

Wybory samorządowe 2024. "Ta kampania jest bardzo brutalna"

Prowadzący zapytał Izabelę Bodnar o jej męża, który jest oskarżony o korupcję i fałszowanie dokumentów, oraz o szwagra oskarżonego o wyprowadzanie pieniędzy z GetBacku.

 

Dodatkowo mąż kandydatki jest współwłaścicielem firmy, która miała na terenie dawnej żwirowni w Czernikowicach pod Lubinem nielegalnie składować nieczystości, w tym odpady ropopochodne.

 

- Ta kampania jest bardzo brutalna. Muszę powiedzieć, że z tak ogromną falą hejtu się jeszcze nie spotkałam - odpowiedziała przedstawicielka Trzeciej Drogi.

 

Jak zaznaczyła Bodnar, jej mąż jest jednym z przedsiębiorców, którzy "byli ofiarą aparatu państwa za czasów słusznie minionych". - Jest uznany za ofiarę systemu pana Ziobry. Był wzięty na celownik - wyjaśniła Bodnar.

 

ZOBACZ: Koparką w zabytek we Wrocławiu. Nielegalna rozbiórka willi?

 

- Nie chcę tutaj typować, ale jest to coś niewiarygodnego, że chodzi się po moich znajomych, pyta się o moją przeszłość, chodzi się na moje spotkania z wyborcami, nagrywa się moje wystąpienia. Są tam też urzędnicy naszego magistratu, którzy gdzieś mnie śledzą wyliczała polityk. 

 

- W tej kampanii gra się moim mężem, moją rodziną - powiedziała przedstawicielka Trzeciej Drogi. - To straszna desperacja ze strony "układu wrocławskiego", który zakleszczył nasze miasto. Jest silna presja, abym nie wygrała tych wyborów - dodała. 

 

- Mam nadzieję, że się przesłyszałem. Ja jestem poddawany trudnym pytaniom i się nie obrażam. Natomiast coś na rzeczy musi być - odpowiedział prezydent Jacek Sutryk. 

 

- Dlaczego do Wrocławia przyjeżdżają mieszkańcy Czernikowic, którzy są bardzo pokrzywdzeni i mówią o niejasnych sytuacjach? - zapytał Sutryk. - Przegrała pani z nimi już jeden proces - dodał.

 

Polityk poprosił, aby nie mówić o "wrocławskim układzie". - Obrażamy wrocławianki i wrocławian. Oni mają prawo wiedzieć i poznać odpowiedzi - dodał.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Kiedy druga tura? Jak głosować?

 

Kandydatka Trzeciej Drogi odniosła się do słów Sutryka.

 

- Pan wie, że ta inscenizacja poszkodowanych mieszkańców Czernikowic to teatr zrobiony przez pana Wilda, który z panem współpracuje - zaznaczyła Bodnar.

 

Polityk z Trzeciej Drogi przekazała, że "cała grupa tych kobiet płaczących na wysypisku, to nikt inny, jak kandydatki do samorządu".

 

- O tym mówię, to jest nieczyste. One mówią, że mój mąż wyrzucał tam jakieś śmieci - wyjaśniła Bodnar.

 

Prezydent Sutryk zaznaczył, że "tylko referuje to, co się dzieje".

 

- Nie wydałem żadnej oceny. Ci ludzie nie wyglądają na zmanipulowanych. Oni wyglądają na pokrzywdzonych, którzy szukają jakiejś sprawiedliwości. Zamiast podawać ich do sądu, trzeba z nimi usiąść i porozmawiać - przekazał prezydent.

"Wrocław wyhamował, nie inwestuje" vs. "Miasto potrzebuje przewidywalności"

Bogdan Rymanowski zapytał gości o program dla Wrocławia na kolejne lata. 

 

- Nie powinna być kontynuowana obecna linia - przekazała Izabela Bodnar. - Wrocław wyhamował, nie inwestuje. Nie potrafimy pozyskiwać środków z UE - wyliczała.

 

- Tylko od sprawnego menadżera będzie zależał cywilizacyjny skok miasta - dodała kandydatka Trzeciej Drogi.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024, bój o Kraków. Aleksander Miszalski vs Łukasz Gibała. Debata w Interii

 

Prezydent Sutryk zwrócił uwagę, że Wrocław potrzebuje przewidywalności i stabilności.

 

- Nie można obrażać mieszkańców mówiąc, że to nie jest miasto innowacji, że się nie rozwija - przekazał. - Nie można mówić, że nie ma turystów. Wiele inwestycji dokonaliśmy, wiele już czeka na realizację - zaznaczył polityk.

 

- Wrocław potrzebuje prezydenta, który zna miasto i nie musi się uczyć. My traktujemy miasto poważnie - przekazał Sutryk.

"Nie odnotowujemy istotnych napięć na linii między Polakami a Ukraińcami we Wrocławiu"

Kandydatka Trzeciej Drogi odniosła się do pytania Rymanowskiego o mieszkających w stolicy Dolnego Śląska Ukraińców.

 

- Brutalna wojna w Ukrainie toczy się w obronie wartości demokratycznych - powiedziała kandydatka. - Jesteśmy zobowiązani, aby Ukraińców wspierać - zaznaczyła. 

 

Dodała, że Polacy czują pewnego rodzaju zmęczenie. - Kochani Wrocławianie, musimy tę cierpliwość zachować. Jest to konieczne - zaznaczyła Bodnar. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe i porażka Lewicy. Posłanka wskazuje przyczynę 

 

Prezydent Wrocławia także odniósł się do pytania o mniejszość ukraińską w mieście.

 

- Jeszcze przed wybucham pełnoskalowej wojny, we Wrocławiu mieszkała duża diaspora Ukraińców - przekazał Sutryk. - Nie odnotowujemy, żadnych istotnych napięć na linii między Polakami a nimi - zaznaczył. Prezydent przekazał, że mocno trzyma kciuki za Ukrainę.

 

- Nie wyobrażam sobie natomiast, aby Ukraińcy głosowali w wyborach samorządowych bez obywatelstwa polskiego - przekazał Sutyrk. - Trzeba mieć pewną wiedzę na temat kraju - dodał.

 

Kandydatka na prezydenta przytaknęła swojemu przeciwnikowi. - Zgadzam się, nie jest to dobry pomysł, aby Ukraińcy głosowali w wyborach samorządowych bez polskiego obywatelstwa - podkreśliła.

Prezydent Sutryk: Jestem za ochroną przestrzeni publicznej

Politycy odnieśli się także do kontrowersyjnej wystawy, która pojawiła się ostatnio na ulicach Wrocławia.

 

- To był niestosowny projekt - przekazał prezydent Jacek Sutryk. - Jestem za ochroną przestrzeni publicznej. Nie powinniśmy wystawiać tam ekspozycji, które dzielą - dodał.

 

Polityk zaznaczył, że musimy umieć powiedzieć, co nam nie pasuje. - Trzeba brać pod uwagę wrażliwość innych osób - przekazał.

 

- To niefortunna wystawa - przekazała Izabela Bodnar. - Całe środowisko artystów poprosiło mnie o spotkanie. Mają oni poczucie, że kultura we Wrocławiu nie rozwija się tak jak się rozwijała - dodała.

 

Kandydatka zaznaczyła, że zabrakło porozumienia w sprawie wystawy.

 

ZOBACZ: Wybory 2024. Wrocław nie wybrał prezydenta. Wyniki exit poll

Bitwa o Wrocław. Kto wygra wybory w II turze?

W I turze wyborów najwięcej głosów zdobył urzędujący prezydent miasta Jacek Sutryk (34,33 proc.). Kandydatka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar uzyskała 29,8 proc. poparcia.

 

W sondażu przeprowadzonym przez pracownię Ibris na zlecenie portalu TuWroclaw.com Bodnar uzyskała poparcie 48 procent respondentów, którzy deklarują udział w drugiej turze wyborów. Z kolei na dotychczasowego prezydentazamierza głosować 38 procent badanych. Nadal niezdecydowanych jest 14 proc. badanych.

 

Wcześniejsze odcinki programu można obejrzeć tutaj.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie