Wybory samorządowe 2024. Kiedy druga tura? Jak głosować?

Polska
Wybory samorządowe 2024. Kiedy druga tura? Jak głosować?
mObywatel,gov.pl

7 kwietnia odbyły się wybory samorządowe 2024. W kilku miastach nie udało się rozstrzygnąć, kto zostanie prezydentem i potrzebna będzie druga tura głosowania. Kiedy się odbędzie i na jakich zasadach?

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbyła się w niedzielę 7 kwietnia. Wyłoniono wówczas składy rad gmin, powiatów, miast na prawach powiatu i sejmików województw. Głosowano także na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.  

Wybory samorządowe 2024. Kiedy druga tura?

W przypadku włodarzy miast, jeśli żaden z kandydatów, nie uzyskał 50 proc. głosów, organizowana jest druga tura wyborów. Okazuje się, że będzie ona potrzebna w kilku dużych miastach m.in. we Wrocławiu, Krakowie czy Lublinie.  

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe "kością niezgody". Kłótnia pary zakończona w szpitalu


W drugie turze wyborów samorządowych za wygranego uznaje się kandydata, który uzyska większą liczbę ważnie oddanych głosów od swojego kontrkandydata. Tutaj nie ma już zasady minimalnego progu.


Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się 21 kwietnia. Lokale wyborcze będą czynne ponownie od godziny 7:00 do 21:00. Termin drugiej tury wyborów samorządowych określa kodeks wyborczy. Art. 473 § 2, który mówi o tym, że przeprowadza się je czternastego dnia po pierwszym głosowaniu. 

Wybory samorządowe 2024. Jak wygląda karta do głosowania?

Podczas głosowania wyborcy otrzymają tylko jedną kartę. Na niej znajdą się dwa nazwiska. Przy swoim kandydacie należy postawić znak X.  

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. PKW podała ostateczne wyniki


Jeśli na karcie znajduje się tylko jedno nazwisko kandydata, zaznaczamy "TAK" lub "NIE". W obu przypadkach zaznaczenie obu kratek lub żadnej z nich sprawia, że głos staje się nieważny. 
 

red/ / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie