"Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii". Politycy komentują atak Iranu na Izrael

Polska
"Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii". Politycy komentują atak Iranu na Izrael
Polsat News
Śniadanie Rymanowskiego

- To Izrael zachowuje się prowokacyjnie - powiedział Krzysztof Bosak, komentując atak Iranu. - Nikomu nie zależy na eskalacji konfliktu. Amerykanie nie pozwolą na to, aby doszło do uderzenia Izraela na Iran - zaznaczył Grzegorz Schetyna z KO. Politycy w programie Bogdana Rymanowskiego komentowali nocny atak Iranu na Izrael.

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił około 300 dronów i pocisków manewrujących na Izrael. Według izraelskich sił zbrojnych, 99 proc. z nich zostało przechwyconych, co uznano za "znaczący sukces strategiczny". 

Politycy w programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" odnieśli się do napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym do nocnego ataku Iranu na Izrael.

 

- Gdy widzimy jakikolwiek konflikt, to musimy na niego patrzeć przez pryzmat bezpieczeństwa Polski i Polaków - powiedział Katarzyna Kotula z Lewicy. - W obliczu ataku Iranu na Izrael, trzeba też pamiętać, że mamy bardzo trudną sytuację w Gazie, tam dochodzi do ludobójstwa - dodała. 

 

Minister dodała, że atak Iranu był "bezprecedensowy". - Ważne jest także, aby świat nie odwracał oczu od konfliktu w Ukrainie - zaznaczyła.

Atak Iranu. "Izrael przegrywa wojnę informacyjną"

Prowadzący Bogdan Rymanowski zapytał przedstawiciela prezydenta - Marcina Mastalerka - czy Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

 

- Nie wiem, czy Pan Prezydent to zrobi - odpowiedział Mastalalerek. - Gdybym miał doradzać, to uważam, że dziś nie wydarzyło się nic takiego dla Polski, aby zwoływać radę - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Atak Iranu na Izrael. Reakcja premiera Donalda Tuska. "Świat staje na krawędzi"

 

Jak przekazał, do spotkań na radzie powinno dochodzić, gdy dzieje się coś bardzo ważnego w pobliżu Polski. - Teraz trzeba deeskalować sytuację i uspokajać - zaznaczył Mastalarek. - Nie ma co siać paniki. Decydować w tej sprawie będzie prezydent - dodał.

 

- Izrael przegrywa wojnę informacyjną, przegrywa ją w USA - podkreślił przedstawiciel prezydenta. Na naszych oczach odwraca się to, do czego byliśmy przyzwyczajeni. Chodzi o bezwarunkowe wsparcie dla Izraela - dodał.

Schetyna: USA nie pozwolą na atak Izraela na Iran

- Nikomu nie zależy na eskalacji tego konfliktu. Amerykanie nie pozwolą na to, aby doszło do uderzenia Izraela na Iran - przekazał Grzegorz Schetyna z KO. - Premier Netanjahu przejął inicjatywę w sprawie konfliktu. Dziś wszyscy są znów z Izraelem - przekazał.

 

Polityk KO zauważył, że premier Izraela będzie szukał konfliktowych sytuacji, gdyż bez niej może stracić władzę. 

 

WIDEO: "Śniadanie Rymanowskiego". Politycy komentują atak Iranu na Izrael

 

 

Grzegorz Schetyna przekazał, że "Izrael będzie chciał być ofiarą w tej sytuacji". - A nie krajem, który jest opresyjny w Gazie, gdzie giną cywile, a on sobie nie radzi - dodał.

 

Do sytuacji na Bliskim Wschodzie odniósł się polityk Konfederacji - Krzysztof Bosak.

 

- Obronność zdecydowanie warto wzmacniać, bo konflikt na Bliskim Wschodzie może wpływać na sytuację w Polsce - przekazał. - Gdyby tam doszło do wojny, to wzrosłyby ceny paliw, transport by zdrożał, a uwaga międzynarodowa tam by się skoncentrowała - dodał polityk.

K. Bosak: To Izrael zachowuje się prowokacyjnie

Bosak zauważył, że w konsekwencji doprowadziłoby to do tego, że "Rosja czułaby się dużo swobodniej w Ukrainie". 

 

- To Izrael zachowuje się w dużej mierze prowokacyjnie - podkreślił polityk Konfederacji. - Ten ostrzał był odwetem - raczej jak mówią symbolicznym - za atak na placówkę dyplomatyczną w Syrii. Tam zginęło 16 osób. To był atak bezprecedensowy - dodał.

 

- Tamten atak był potępiony przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Gdyby Iran chciał wojny, to zaatakowałby cele cywilne - dodał Bosak. - Izrael tak robi w Strefie Gazy. Takie odwety przypominają to, co Niemcy robili w czasie wojny - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Atak na Izrael. Iran ostrzega przed możliwym odwetem

 

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski z PiS przekazał, że "polscy politycy częściej zgadzają się w sprawie tego, co dzieje się na arenie międzynarodowej, niż krajowej".

 

- Chyba nikt nie miał wątpliwości, że Iran musiał odpowiedzieć. Pytanie było tylko kiedy i gdzie - powiedział. Wicemarszałek dodał, że "sojusz Chin, Iranu i Rosji właśnie powstaje".

 

- Dla Polski nie ma bezpośredniego zagrożenia - powiedział Radosław Fogiel z PiS. - Trzeba pamiętać o faktach. Tak  - potępiamy atak Iranu, ale jest to reakcja na ostrzał konsulatu w Damaszku - dodał.

 

Fogiel zaznaczył, że poparcie dla wojny w Gazie jest w Izraelu ogromne. - Ono może być wykorzystywane politycznie - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Atak Iranu na Izrael. Komunikat polskiego MSZ

 

W programie "Śniadanie Rymanowskiego" pojawili się Grzegorz Schetyna z PO, Radosław Fogiel z PiS, Piotr Zgorzelski z PSL, Katarzyna Kotula z Lewicy, Krzysztof Bosak z Konfederacji i Marcin Mastalerek z Kancelarii Prezydenta.

 

Wcześniejsze odcinki programu można obejrzeć TUTAJ.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie