Atak Iranu na Izrael. Komunikat polskiego MSZ

Polska
Atak Iranu na Izrael. Komunikat polskiego MSZ
AP/Sarah Meyssonnier
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, wydało oświadczenie

"Polska z całą mocą potępia ataki rozpoczęte przez Iran na Izrael. Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych" - podano w komunikacie polskiego MSZ. Kilka godzin wcześniej poinformowano, że Iran wystrzelił dziesiątki dronów w kierunku Izraela.

Polska z całą mocą potępia ataki rozpoczęte przez Iran na Izrael. Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych. Priorytetem jest zapewnienie stabilności i pokoju w regionie - brzmi pełna treść komunikatu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

 

Głos w sprawie ataku zabrał także poseł Michał Szczerba. "Jako przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej potępiam irański atak na Izrael. Stanowi on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego. Jestem solidarny ze społeczeństwem Izraela" - napisał w mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: Drony lecą w kierunku Izraela. Iran potwierdza

 

Iran wystrzelił w sobotę w kierunku Izraela co najmniej 100 dronów, a media spodziewają się również ataku przy użyciu pocisków rakietowych. 

 

W obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały rejsy LO151/2 do Tel-Awiwu i 145/6 do Bejrutu.

Atak Iranu na Izrael

Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari potwierdził w sobotę wieczorem w oświadczeniu dla mediów, że ​​dziesiątki dronów wystrzelonych z Iranu zmierzają w stronę Izraela.

 

Drony dotrą do Izraela w ciągu kilku godzin, w zagrożonych rejonach zawyją syreny - przekazało wojsko.

 

ZOBACZ: Iran zapowiada odwet. Chodzi o państwa pomagające Izraelowi 

 

"IDF jest w stanie najwyższej gotowości i stale monitoruje sytuację operacyjną. Jednostka Obrony Powietrznej IDF jest w stanie najwyższej gotowości, podobnie jak myśliwce IAF i okręty izraelskiej marynarki wojennej, które wykonują misję obronną w izraelskiej przestrzeni powietrznej i morskiej. IDF monitoruje wszystkie cele" - podały Siły Obronne Izraela we wpisie w mediach społecznościowych.

 

Irańscy Strażnicy Rewolucji oświadczyli w sobotę, że wystrzelili dziesiątki dronów i pocisków rakietowych przeciwko konkretnym celom w Izraelu - podały irańskie media państwowe.

 

Izraelska stacja Channel 12 podaje, że część z wystrzelonych dronów i pocisków zostało zestrzelonych nad Syrią i Jordanem.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie