Atak Iranu na Izrael. Reakcja premiera Donalda Tuska. "Świat staje na krawędzi"

Polska
Atak Iranu na Izrael. Reakcja premiera Donalda Tuska. "Świat staje na krawędzi"
PAP/Marcin Obara
Premier Donald Tusk

"Świat staje na krawędzi" - w tych słowach premier Donald Tusk skomentował atak Iranu na Izrael. "Dlatego polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana" - dodał. W nocy z soboty na niedzielę armia irańska wystrzeliła setki dronów i rakiet w kierunku Izraela. Jak przekazano, większość z nich zostało zneutralizowanych.

Premier Polski Donald Tusk odniósł się do nocnego ataku Iranu na Izrael. 

 

"Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski" - przekazał w mediach społecznościowych.

 

"Ale świat staje na krawędzi" - dodał premier.

Atak Iranu na Izrael. Donald Tusk: Bezpieczeństwo najważniejsze

Jak zauważył Tusk, "dlatego polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana, a pozycja międzynarodowa stabilna".

 

Premier zakończył stwierdzeniem, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.

 

ZOBACZ: Atak na Izrael. Iran ostrzega przed możliwym odwetem

 

"Polska z całą mocą potępia ataki rozpoczęte przez Iran na Izrael. Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych. Priorytetem jest zapewnienie stabilności i pokoju w regionie" - przekazało zaraz po ataku polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Atak na Izrael. BBN: Konieczne podjęcie działań zmierzających do deeskalacji

Do ataku Iranu odniosło się Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

 

"Niepokojący rozwój wydarzeń związany z irańskim atakiem na Izrael jest pilnie monitorowany, także pod kątem zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski" - przekazano w mediach społecznościowych.

 

"Atak był jawnym i wymagającym potępienia aktem przemocy. W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy konieczne jest zaprzestanie dalszej agresji i podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do deeskalacji" - dodano. 

Atak Iranu na Izrael. Przechwycono większość rakiet

Według sił zbrojnych Izraela Iran wystrzelił w nocy z soboty na niedzielę około 300 dronów i pocisków rakietowych, ale 99 proc. z nich zostało przechwyconych, co uznano za "znaczący sukces strategiczny".

 

ZOBACZ: Atak na Izrael. Benjamin Netanjahu skomentował uderzenie Iranu


Wzrost napięcia między obydwoma krajami obserwowany był od 1 kwietnia. Wówczas doszło do ataku na irańską placówkę dyplomatyczną w stolicy Syrii. Jego celem był znajdujący się w pobliżu ambasady budynek konsulatu.

 

Zarówno media lokalne, jak i te kontrolowane przez Teheran obarczyły winą Izrael. W nalocie zmarło 11 osób, w tym dwóch wysokich rangą dowódców brygady Al-Kuds, należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie