W Izraelu zawyły syreny. "Niewielkie uszkodzenia" po irańskim ataku

Świat
W Izraelu zawyły syreny. "Niewielkie uszkodzenia" po irańskim ataku
CNN
Drony dotarły w pobliże Jerozolimy

Iran wystrzelił w nocy na Izrael ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 proc. z nich zostało zestrzelonych, co jest "znaczącym sukcesem strategicznym" - oświadczyło izraelskie wojsko. - Pomogliśmy Izraelowi zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety, zaś Izrael wysłał jasny sygnał swoim wrogom, że nie są w stanie zagrozić jego bezpieczeństwu - przekazał w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden.

W nocy z soboty na niedzielę izraelskie wojsko poinformowało, że w całym kraju było słychać syreny. Około pierwszej w nocy czasu polskiego irańskie drony dotarły w pobliże Jerozolimy. Cytowany przez agencję Reutera świadek przekazał, że w Jerozolimie słyszał eksplozje. 

 

- Odparliśmy pierwszą dużą falę irańskich ataków powietrznych, konfrontacja się jeszcze nie zakończyła - przekazał nad ranem w niedzielę Joaw Galant, minister obrony Izraela - podaje agencja Reutera. 

Atak na Izrael. Przechwycone irańskie pociski

Z ponad 300 dronów i rakiet zmierzających w stronę Izraela  99 proc. z nich zostało zestrzelonych,  co jest znaczącym sukcesem strategicznym - przekazał - oświadczył w niedzielę rano rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. - Izrael i jego sojusznicy udaremnili irański atak - podkreślił dowódca.

 

Hagari zapewnił, że "siły zbrojne pozostają w pełni gotowości i przygotowują opcje dalszych działań" i uznał działania Iranu za "bardzo poważne". - Pchają one region w kierunku eskalacji - przekazał w oświadczeniu dla mediów.

 

"System obrony powietrznej IDF wraz ze strategicznymi sojusznikami Izraela skutecznie przechwycił większość wystrzelonych pocisków przy użyciu systemu obrony powietrznej Arrow, zanim pociski przekroczyły terytorium Izraela. Zidentyfikowano niewielką liczbę trafień, w tym w bazę IDF w południowym Izraelu, gdzie doszło do niewielkich uszkodzeń infrastruktury"- przekazały wcześniej ok. godz. 4 czasu polskiego Siły Obronne Izraela (IDF) w mediach społecznościowych. 

 

ZOBACZ: Atak Iranu na Izrael. Komunikat polskiego MSZ

 

W komunikacie czytamy o zidentyfikowanych "dziesiątkach wrogich samolotów" i "dziesiątkach pocisków manewrujących, które Izrael przechwycił w ciągu ostatnich kilku godzin. "Dziesiątki myśliwców Sił Powietrznych Izraela działają obecnie w celu przechwycenia wszystkich zagrożeń z powietrza zbliżających się do terytorium Izraela. Są rozmieszczone na wszystkich frontach, przygotowane i kontynuują obronę terytorium Izraela" - dodało IDF. 

 

- Pomogliśmy Izraelowi zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety, zaś Izrael wysłał jasny sygnał swoim wrogom, że nie są w stanie zagrozić jego bezpieczeństwu - powiedział w oświadczeniu Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział wspólną dyplomatyczną odpowiedź G7 na irański atak

Irański atak na Izrael. Wysłano drony

ZOBACZ: Iran zapowiada odwet. Chodzi o państwa pomagające Izraelowi 

 

W sobotę po g. 23 czasu polskiego izraelskie wojsko przekazało, że Iran wystrzelił ponad 100 dronów.  

 

"IDF jest w stanie najwyższej gotowości i stale monitoruje sytuację operacyjną. Jednostka Obrony Powietrznej IDF jest w stanie najwyższej gotowości, podobnie jak myśliwce IAF i okręty izraelskiej marynarki wojennej, które wykonują misję obronną w izraelskiej przestrzeni powietrznej i morskiej. IDF monitoruje wszystkie cele" - podały wcześniej Siły Obronne Izraela we wpisie w mediach społecznościowych.

 

Amerykańskie wojsko przekazało, że zestrzeliło niektóre drony lecące w kierunku Izraela - poinformowało trzech amerykańskich urzędników, cytowanych przez Reuters. Nie wiadomo jednak, w jakiej liczbie.

Iran potwierdził, że wystrzelił drony 

Irańskie siły zbrojne, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej potwierdziły, że drony i pociski rakietowe wystrzelone w stronę Izraela są odwetem za bombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku żołnierzy - podał Times of Israel.

 

ZOBACZ: Sygnały alarmowe w Izraelu. Spadło kilkadziesiąt rakiet

 

"Podczas operacji True Promise nasze dzielne Siły Powietrzne, wspierane przez inne siły, wykonały zadanie ukarania zbrodniczego reżimu" - czytamy w oświadczeniu Armii Strażników Rewolucji Islamskiej. 

Iran-Izrael. O eskalacji mówiło się od kilkunastu dni 

Wzrost napięcia między obydwoma krajami obserwowany był od 1 kwietnia. Wówczas doszło do ataku na irańską placówkę dyplomatyczną w stolicy Syrii. Jego celem był znajdujący się w pobliżu ambasady budynek konsulatu.

 

Zarówno media lokalne, jak i te kontrolowane przez Teheran obarczyły winą Izrael. W nalocie zmarło 11 osób, w tym dwóch wysokich rangą dowódców brygady Al-Kuds, należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Anna Nicz / Karolina Gawot / Aleksandra Kozyra / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie