Krztusiec w Europie. Chorwacja stała się epicentrum zachorowań

Świat
Krztusiec w Europie. Chorwacja stała się epicentrum zachorowań
Pixabay
Krztusiec opanowuje Europę.

W Europie kolejne państwo zmaga się z krztuścem. Tym razem zaraźliwa choroba płuc opanowała Chorwację. Eksperci przypuszczają, że winę ponosi za to spadek liczby szczepień.

W Europie rozprzestrzenia się jedna z najbardziej zaraźliwych chorób, krztusiec. Jak ostrzegł we wtorek dziennik "Jutarnji list" Chorwacja stanowi ognisko zachorowań.

Krztusiec w Europie. Epicentrum zachorowań

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową, najczęściej w warunkach rodzinnych i w skupiskach dzieci. Typowym objawem choroby u niemowląt i dzieci jest napadowy, "szczekający" kaszel połączony z wydzielaniem lepkiej wydzieliny, natomiast u osób dorosłych jest to kaszel przewlekły.

 

ZOBACZ: Szczepionka na raka? Naukowcy są coraz bliżej

 

Do niedawnego wzrostu liczby zachorowań doszło m.in. w Czechach, Danii, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. "Obecnie jednak europejskim ogniskiem krztuśca jest Chorwacja, w której w ciągu ostatnich 15 miesięcy odnotowano 6381 przypadków" - podano.

 

Jedną z przyczyn rozprzestrzeniania się krztuśca w Europie jest spadek liczby szczepień.

 

W większości krajów europejskich dzieci otrzymują pierwsze dwie dawki skojarzonej szczepionki przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi w wieku od dwóch miesięcy do pierwszego roku życia, kolejną dawkę w wieku dwóch lat, a ostatnią w wieku od trzech do siedmiu lat.

Krztusiec w Europie. Szczepienia

W celu ochrony noworodków przed chorobami szczepionkę przeciwko krztuścowi podaje się również kobietom w ciąży. W Anglii, jak zauważył British Medical Journal, akceptacja szczepionek w tej grupie spadła z ponad 70 proc. we wrześniu 2017 r. do 58 proc. we wrześniu 2023 r.

 

ZOBACZ: GIS ostrzega przed pieprzem. Przekroczone normy pestycydów

 

Choroba u dorosłych ma przeważnie nieprzyjemny przebieg, jednak u najmłodszych może powodować szereg poważnych powikłań, a w niektórych przypadkach nawet zakończyć się śmiercią.

Krztusiec w Czechach

Na początku tego roku media informowały o ognisku zachorowań w Czechach. W pierwszym tygodniu stycznia zarejestrowano tam 28 przypadków krztuśca, a w marcu było to już 3084. 

 

W Czechach szczepienia są obowiązkowe, ale według oficjalnych danych zaszczepionych jest 97 procent niemowląt. 

 

ZOBACZ: Tak wyglądało całkowite zaćmienie słońca. Widowiskowe zdjęcia

 

Minister zdrowia Vlastimil Válek powiedział w czeskiej telewizji, że obecny wzrost liczby przypadków krztuśca zależy także od innego czynnika: powrotu chorób układu oddechowego w związku z restrykcjami po epidemii COVID-19.

 

Aldona Brauła / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie