Tak wyglądało całkowite zaćmienie słońca. Widowiskowe zdjęcia

Świat
Tak wyglądało całkowite zaćmienie słońca. Widowiskowe zdjęcia
NASA/X
Zaćmienie słońca nad Ameryką Północną i Środkową

Całkowite zaćmienie Słońca było widoczne w poniedziałek nad Ameryką Północną i Środkową. W obszarze całkowitego zaćmienia znajdował się m.in. wodospad Niagara oraz miasto Niagara Falls, do którego przyjechało ponad milion turystów.

Zaćmienie Słońca było widoczne w poniedziałek nad częścią Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zjawisko można było zaobserwować na pasie ponad 14 tys. kilometrów, ale tylko w środkowej części zaćmienie było całkowite. Na pozostałych odcinkach Księżyc zasłonił tylko część Słońca.  

Zaćmienie Słońca. Miliony ludzi z całego świata śledziło zjawisko

W obszarze całkowitego zaćmienia znajdował się wodospad Niagara oraz miasto Niagara Falls, do którego przyjechało ponad milion turystów. Władze były zmuszone wprowadzić stan wyjątkowy i koordynować ruch. W tamtym regionie zaćmienie trwało 3 minuty i 32 sekundy.  Jak przekazują media, został tam też pobity rekord Guinessa w liczbie ludzi, którzy przebrali się za Słońce. 

 

ZOBACZ: Co pobiera najwięcej prądu w domu? 10 winowajców

 

Tylko na pasie całkowitego zaćmienia mieszka około 23 mln ludzi. Niezwykłe zjawisko chciał zaobserwować niemal każdy. Władze apelowały o zachowanie środków bezpieczeństwa i używanie specjalnego sprzętu lub okularów żeby chronić oczy. W wielu miejscach okulary do bezpiecznego oglądania zaćmienia były rozdawane za darmo.

 

Faza całkowitego zaćmienia trwała około 4,5 minuty w Meksyku, nieco krócej w USA a w Kanadzie trwała 3,5 minuty. Całkowite zaćmienie Słońca zakończyło się kilka minut przed godz. 22 naszego czasu nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego. Długość tej fazy była wyjątkowa, przez co zaćmienie cieszyło się jeszcze większym zainteresowaniem. 

Zaćmienie Słońca. Kiedy zobaczymy je w Polsce?

Kolejne zaćmienie całkowite nastąpi w 2027 roku. Będzie przechodziło przez północną część Afryki. Tam faza zaćmienia będzie trwała jeszcze dłużej, bowiem aż 6,5 minuty.

 

W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 r. Na następne będziemy musieli poczekać dość długo. Wystąpi dopiero w 2135 r. W latach 2075 i 2093 w Polsce będą widoczne zaćmienia obrączkowe.

 

ZOBACZ: Szczepionka na raka? Naukowcy są coraz bliżej

 

Zaćmienia Słońca mogą wystąpić w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem i przesłoni całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną.

 

Długość tego zjawiska jest zależna od wielu czynników. Najważniejszy to odległość Księżyca i Słońca. Istotne jest także miejsce obserwacji.

Zaćmienie SłońcaNASA/X
Zaćmienie Słońca

 

Zaćmienie Słońca.PAP/EPA/CJ GUNTHER
Zaćmienie Słońca.

 

Zaćmienie Słońca.PAP/EPA/CJ GUNTHER
Zaćmienie Słońca.

 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie