Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Nowy wpis ambasadora Izraela

Polska
Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Nowy wpis ambasadora Izraela
AP/Czarek Sokolowski, PAP/Mohammed Sabre
Jakow Liwne szuka kontaktu z rodziną Polaka

Ambasador Izraela w Polsce poinformował, że podejmuje próby nawiązania kontaktu z rodziną zmarłego w Gazie Damiana Sobola. "Poprosiłem Panią wojewodę podkarpacką Teresę Kubas-Hul o pomoc" - przekazał. To wyraźna zmiana tonu dyplomaty, który dzień wcześniej zamieścił wpis, który nie został dobrze przyjęty. Wiceszef MSZ skierował do ambasadora zaproszenie na rozmowę nt. stosunków polsko-izraelskich.

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne zamieścił wpis w serwisie X. Poinformował, że rozmawiał z wojewodą podkarpackim Teresą Kubas-Hul, aby wyrazić głęboki smutek i kondolencje z powodu śmierci w Gazie Damiana Sobola z Przemyśla, członka organizacji World Central Kitchen.

Śmierć Polaka w Gazie. Jakow Liwne szuka kontaktu z rodziną 

"Poprosiłem panią wojewodę o pomoc w nawiązaniu kontaktu z rodziną pana Damiana. Niech spoczywa w pokoju" - dodał ambasador.

 

Rzecznik wojewody Bartosz Gubernat potwierdził PAP, że do rozmowy doszło, a Teresa Kubas-Hul zadeklarowała pomoc w nawiązaniu kontaktu z rodziną zmarłego. Dodał, że ambasador Izraela "chce udzielić wszelkiej pomocy rodzinie pana Damiana".

 

Dzień wcześniej prezydent Przemyśla Wojciech Bakun napisał na Facebooku: Wczoraj w ataku rakietowym sił izraelskich na konwój humanitarny dostarczający żywność na terenie Strefy Gazy zginął nasz kolega, przemyślanin, wolontariusz, członek ekipy World Central Kitchen - Damian Soból. Nie ma słów, żeby opisać to co czują w tej chwili osoby, które znały tego fantastycznego chłopaka…. Niech spoczywa w pokoju.

Kontrowersyjny wpis ambasadora Izraela 

To zmiana tonu ambasadora Izraela w Polsce w porównaniu z wpisem, który pojawił się dzień wcześniej w sieci. Wywołał oburzenie, gdy stwierdził, że "skrajna prawica i lewica w Polsce atakują Izrael w związku ze śmiercią w Gazie członków organizacji pomocowej". Odniósł się do wypowiedzi m.in. wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka.

 

ZOBACZ: Śmierć wolontariuszy w Strefie Gazy. Apel papieża

 

Na koniec ambasador pokusił się na konkluzję. "Antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia. Również dla dobra całego świata zachodniego" - podsumował.

Polski rząd reaguje na słowa ambasadora Izraela. Zapowiedź spotkania 

Na jego wpis zareagował premier Donald Tusk, który podkreślił, że wypowiedź ambasadora mija się w prawdą, bo "zdecydowana większość Polaków okazała pełną solidarność z Izraelem po ataku Hamasu". Dodał, że "poddają tę solidarność naprawdę ciężkiej próbie". 

 

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna skierował do ambasadora zaproszenie na piątkowe spotkanie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak przekazał, rozmowa ma dotyczyć m.in. "nowej sytuacji w stosunkach polsko-izraelskich oraz odpowiedzialności moralnej, politycznej i finansowej za wydarzenie, które miało miejsce ostatnio w Strefie Gazy".

 

Szejna zastrzegł, że "więcej będzie miał do powiedzenia po spotkaniu". - Zależy mi na osobistej rozmowie z panem ambasadorem, a nie robieniu politycznego efektu. Chcę, byśmy porozmawiali o tym, co dalej, w sytuacji, która jest dramatyczna - powiedział PAP.

Karolina Gawot / /dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie