Protesty rolników 20 marca. Mapa utrudnień

Polska
Protesty rolników 20 marca. Mapa utrudnień
Polsat News
Rozpoczęły się protesty rolników

Blokady dróg, korki, odwołane lekcje - z powodu protestu rolników mieszkańców wielu regionów mierzyli się licznymi utrudnieniami. Niektóre drogi są nieprzejezdne już od rana. Sprawdź na mapie, gdzie odbywają się protesty.

W środę rolnicy po raz kolejny wyszli na ulice. Ich postulaty to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

 

W województwie kujawsko-pomorskim protesty rozpoczęły się już w nocy. Zablokowane są drogi krajowe nr 80, 10 i 25 a także trasa S5.

Protesty rolników. Na Podlasiu odwołano lekcje w szkołach

Na Podlasiu rolnicy zablokowali dojazdy do Białegostoku. Protestują m.in. na drogach krajowych nr 19 w Kurianach, nr 8 na węźle Sielachowskie, na drodze krajowej nr 65 na skrzyżowaniu z ul. Dzikowską w Fastach, czy na drodze krajowej nr 65 w Grabówce. Nieprzejezdna jest także trasa S61 oraz drogi w: Wasilkowie, Nowodworcach, Kleosinie i Stanisławowie. Z powodu blokad w części szkół regionu odwołano lekcje.

 

W miejscach gdzie odbywają się demonstracje jest policja, organizowane są objazdy. Większość protestów w regionie ma trwać do wieczora.

 

Z kolei rolnicy z Podhala w ciągu dnia - do godziny 16 - blokowali ciągnikami zakopiankę, czyli drogę krajową nr 47. 

 

Rolnicza blokada trwa także na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem oraz przy granicy z Litwą w Budzisku.

Blokady pod Warszawą, Poznaniem i Gdańskiem

Rolnicy zablokowali wiele skrzyżowań na Mazowszu. Na skrzyżowanie DK92 z trasą S17 w okolicy miejscowości Zakręt w powiecie mińskim przyjechało kilkaset ciągników i samochodów.

 

Rano rozpoczęła się także blokada rond w powiecie legionowskim: w Jabłonnie (na granicy z Warszawą) na drodze krajowej nr 61 oraz w Nieporęcie - skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 631 i 633. Demonstranci w Kałuszynie ruszyli do Zakrętu, gdzie także zablokowali rondo.

 

Protest rozpoczął się również w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski). Ciągniki przejechały drogą krajową numer 2 i 92 przez Kałuszyn i Mińsk Mazowiecki do Zakrętu.

 

Demonstracja na Mazowszu ma zakończyć o godz. 19.

 

ZOBACZ: Unia Europejska. Zapadła ważna decyzja. Chodzi o rolników

 

W Wielkopolsce wstrzymano w ciągu dnia ruch na drodze ekspresowej S5 między Kościanem a Mosiną. Trasa S5 i S11 są nieprzejezdne od węzła Kościan-Północ do węzła Poznań-Ławica.

 

Z kolei na autostradzie A2, na odcinku między węzłami Komorniki i Poznań Zachód, w związku z rolniczym protestem, zamknięty został zjazd z A2 na S5. W Słupcy rolnicy zablokowali ciągnikami zjazdy i wjazdy na autostradę A2. GDDKiA informuje jednak, że główna trasa jest przejezdna.

 

Na Pomorzu z uwagi na protest na drodze ekspresowej S7, na wysokości Nowego Dworu Gdańskiego, jezdnia do godziny 18 była zablokowana w obu kierunkach.

Protest rolników. Gdzie jeszcze ustawiono blokady?

W środę rano w województwie świętokrzyskim rolnicy zablokowali drogi dojazdowe do Kielc. Ruch został wstrzymany m.in. przy rondzie Cedzynie na drodze krajowej numer 74, przy ul. Łódzkiej. Dotyczy to też drogi krajowej nr 73 w Wiśniówce i ul. ks. Piotra Ściegiennego. Dojazdy w tych miejscach są blokowane przez maszyny rolnicze.

 

Na Podkarpaciu pod Rzeszowem na węźle Sokołów Małopolski utrudnienia miały zakończyć się o 18. Droga ekspresowa S19 i droga wojewódzka numer 875 były nieprzejezdne w obu kierunkach. Rolnicy zablokowali również odcinek autostrady A4 między Węzłem Łańcut, a Węzłem Jarosław Zachód w kierunku Korczowej i Rzeszowa. Ciągniki rolnicze stoją również na drodze wojewódzkiej nr 835 na łączniku drogi krajowej 94 - węzeł Przeworsk.

 

W województwie lubuskim rolnicy zaplanowali blokadę S3 w Świebodzinie i w Gorzowie Wielkopolskim. Policja zamknęła węzeł Południe w kierunku Zielonej Góry. Od godziny 9.30 zablokowane miały być węzły Zachód i Północ w kierunku Zielonej Góry. O godz. 10 rozpoczął się protest na ul. Kasprzaka.

 

ZOBACZ: Starcie z policją na proteście rolników. "My do was z sercem"

 

Na Opolszczyźnie całkowicie zablokowany był do godziny 17 ruch na węzłach autostrady A4 - Brzeg i Opole Zachód (dawne Prądy). 

 

Z kolei na Dolnym Śląsku największe utrudnienia są na zajazdach autostradowych A4 między Wrocławiem a Legnicą. Blokowane są m.in. węzły Wądroże Wielkie, Budziszów Wielki, Gościsław. Protesty rolnicze prowadzone są też na trasach dojazdowych do stolicy Dolnego Śląska.

 

Na trasie S8 zablokowany jest węzeł Syców, a także trasa S5 w okolicy Trzebnicy oraz droga krajowa nr 8 w Ząbkowicach Śląskich i Boguszynie czy droga krajowa nr 33 w Bystrzycy Kłodzkiej.

Rolnicy protestują. Mapa protestów

W województwie łódzkim protestujący zablokowali autostradę A1 na węźle Łódź-Północ oraz A2 w okolicach węzła Emilia. W przypadku A1 nieprzejezdna jest jezdnia w stronę Gdańska, a na A2 - w obu kierunkach. Rolnicy blokują również autostradę A2 w Strykowie.

 

ZOBACZ: Protesty rolników. Obornik przed domem Szymona Hołowni

 

Na węźle Łódź Południe, czyli skrzyżowaniu autostrady A1 z drogą ekspresową S8, przejazd będzie możliwy jedynie dla kierunków: Wrocław–Gdańsk i Gdańsk–Wrocław. Nie będzie także możliwości wjazdu na autostradę A2 na węźle Wartkowice (A2/DW703). Całkowicie z ruchu wyłączony jest odcinek autostrady A1 między węzłami Kowal i Łódź Północ.

 

Poważne ograniczenia w ruchu są na drodze ekspresowej S8 na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Protesty rolników w większych miastach

Rolnicy wyszli na ulice także dużych miast. W Łodzi do 19 nieprzejezdne ma być skrzyżowanie Szczecińskiej z Aleksandrowską, a pod miastem trasa Kurowice, Wola Rakowa, autostrada A1, Węzeł Łódź Górna, Węzeł Bełchatowski, Koluszki: od ronda ul. Brzezińska do ronda Jana Pawła II do ul. 11 Listopada.

 

ZOBACZ: Protesty rolników. Ekspert ostrzega, że Zielony Ład tylko odroczono

 

Odbyły się także protesty w Gdańsku, Krakowie i KatowicachGorzowie Wielkopolskim.

 

Czy rezygnacja z Zielonego Ładu i zamknięcie ukraińskiej granicy to recepta na problemy polskich rolników? W czwartek o 19:15 w Polsacie i Polsat News w programie Lepsza Polska Dorota Gawryluk porozmawia o tym ze swoimi gośćmi:

  • Michał Kołodziejczak - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, założyciel i prezes Agrounii
  • Jan Krzysztof Ardanowski - minister rolnictwa w latach 2018-2020
  • Wiktor Szumlewicz - prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
  • Izabela Zygmunt - specjalistka ds. Europejskiego Zielonego Ładu, przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Marta Stępień / sgo / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie