Trzecia Droga broni "Zielony Ład": Potrzebujemy czystego powietrza

Polska
Trzecia Droga broni "Zielony Ład": Potrzebujemy czystego powietrza
Twitter/nowePSL
Trzecia Droga zaprezentowała postulaty wyborcze

- Będziemy bronić "Zielony Ład", ale na własnych zasadach. Potrzebujemy zielonych, czystych lasów i czystego powietrza - powiedział Szymon Hołownia podczas konwencji programowej Trzeciej Drogi. Marszałek Sejmu ujawnił także, że formacja zaproponuje prezydentowi Warszawy nową wiceprezydentkę.

- 15 października zaczęliśmy duży mecz, wygraliśmy pierwszą połowę - powiedział Szymon Hołownia podczas konwencji programowej Trzeciej Drogi. Wyliczał, że w sumie 3 mln wyborców postanowiło wesprzeć wspólną platformę PSL oraz Polski 2050. 

 

Marszałek Sejmu dodał, że "Trzecia Droga to ulica przy której mieszkamy", gdzie sprawy lokalne schodzą się z tymi ogólnopolskimi. Wskazywał, że ważne jest mówienie o referendach, choć "zbierają za to po głowie". 

Trzecia Droga odsłania karty. "12 gwarancji" podpisane przez liderów

Głos na konwencji zabrał także Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider PSL stwierdził, że w kraju potrzebny jest "silny samorząd".

 

- Potrzebujemy takiej mieszanki w samorządzie, skoro z sukcesem udało nam się połączyć kolor żółty (barwy Polski 2050 - red.) z zielony (barwy PSL - red.). Te kolory wynikają jeden z drugiego - ocenił wicepremier. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Jak i kiedy głosować?

 

Szef ludowców wyliczał synonimy Trzeciej Drogi: solidarność, braterstwo oraz współpraca, wskazał także, że obie formacje tworzące wspólny front łączą tradycję z nowoczesnością, świeżość z doświadczeniem. 

 

Trzecia Droga przed kwietniowymi wyborami obiecuje 12 gwarancji samorządowych:

 1. Szkoła jest OK; 
 2. Gmina zadba o profilaktykę i zdrowie; 
 3. Tańsze i dostępne mieszkania, także na wynajem;
 4. Samorządy przyjazne środowisku;
 5. Zainwestujmy w małych i średnich liderów lokalnej gospodarki;
 6. Lasy dla społeczności lokalnych, nie jako skarbonka partyjna;
 7. Łatwo dostępna lokalna żywność;
 8. Biblioteki i świetlice rozwiniemy w centra aktywności i spotkań;
 9. Zadbamy o komunikację publiczną;
 10. Gminy samodzielne finansowo;
 11. Będziemy rzecznikami twojej kieszeni;
 12. Zadbamy o standardy w samorządzie

Protest rolników. "Rozmowy to początek zmian"

W części poświęconej szczegółom programowym Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że "zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zostaną zmienione", odniósł się także do protestów rolniczych.

 

ZOBACZ: Jacek Majchrowski odpiera zarzuty. "To nie ja przyznaję dotacje"

 

Według ministra obrony narodowej "bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z elementów bezpieczeństwa narodowego".

 

- Rozmowy (demonstrujących) z premierem i marszałkiem Sejmu to początek zmian (...). Polska nie ma silnej marki samochodów, ale ma najlepszą żywność. I to powinna być marka międzynarodowa, po to też wygraliśmy ostatnie wybory. Musimy promować najlepszą polską, zdrową żywność - deklarował lider PSL.

 

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział także powstanie rozmowy bilateralnej z Ukrainą, a negocjacje z polskiej strony prowadzą Dariusz Klimczak (minister infrastruktury, PSL) oraz Czesław Siekierski (minister rolnictwa, PSL).

Hołownia zapowiada: Będziemy bronić Zielonego Ładu

O rolnictwie mówił także Szymon Hołownia. - Zielony Ład nie jest zły, Polska 2050 będzie go bronić, ale na naszych warunkach (...) bo potrzebujemy zielonych, czystych lasów i czystego powietrza - mówił marszałek Sejmu.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe. Oskar Szafarowicz zawalczy w Warszawie

 

Lider formacji tworzącej koalicję rządzącą jeszcze przed prezentacją kandydatów walczących w wyborach samorządowych ujawnił plany kampanijne w Warszawie. 

 

- Będzie to ogłoszone już oficjalnie w poniedziałek, ale już chyba dzisiaj mogę powiedzieć: Warszawa potrzebuje dwóch płuc. Potrzebuje dzisiaj Rafała Trzaskowskiego, ale potrzebuje też Ady Porowskiej, która będzie naszą kandydatką na wiceprezydenta Warszawy, jako tego płuca społecznego - powiedział Szymon Hołownia.

 

Oznacza to - zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami - że Polska 2050 nie wystawi kontrkandydata na prezydenta stolicy.

 

Wybory samorządowe zaplanowano na 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. 

Piotr Białczyk / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie