Wybory samorządowe 2024. Jak i kiedy głosować?

Polska
Wybory samorządowe 2024. Jak i kiedy głosować?
Polsat News
wybory samorządowe 2024

Za nieco ponad miesiąc Polacy ruszą do urn, aby wziąć udział w wyborach samorządowych. 7 kwietnia 2024 roku wybierzemy m.in. prezydentów i burmistrzów miast. Oficjalny terminarz wyborczy został już podany, a więc jak i kiedy głosować?

Pierwsza tura wyborów odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024 roku. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7:00 do 21:00. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – tj. żaden z kandydatów np. w wyborach na prezydenta miasta nie uzyska 50 proc. głosów - 14 dni później, czyli 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów

 

ZOBACZ: Kiedy wybory samorządowe 2024? Najważniejsze terminy


Kampanie wyborcze potrwają od 23 marca do 5 kwietnia do końca dnia. W tym czasie na ulicach pojawią się wyborcze banery, a w telewizji i internecie dostępne będą spoty wyborcze. 

Wybory samorządowe 2024. Ważne daty w kalendarzu wyborczym

W opublikowanym kalendarzu wyborczym można zaleźć także kilka innych istotnych dat dla wyborców. Do dnia 25 marca osoby z niepełnosprawnością oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, mogą wystąpić o zamiar głosowania korespondencyjnego. Również do tego terminu takie osoby będą mogły zgłosić prośbę o bezpłatny transport do lokalu wyborczego


Osoby, które poproszą o bezpłatny transport, dostaną informację zwrotną z godziną tegoż transportu do dnia 4 kwietnia

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Rafał Trzaskowski ogłosił hasło kampanii


Ważną datą jest również 29 marca. Wtedy mija termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa dla osób z niepełnosprawnością oraz tych, które co najmniej w dniu głosowania skończą 60 lat. 


Szczegółowy kalendarz wyborczy, rozporządzenie oraz zasady głosowania można sprawdzić na oficjalnej stronie PKW. 

Kogo wybieramy w wyborach samorządowych? 

Podczas wyborów samorządowych wyborcy oddają głos na

  • Radnych gmin 
  • Radnych powiatu 
  • Radnych sejmików województw 
  • Prezydentów miast 
  • Burmistrzów 
  • Wójtów  

W tym czasie głosuje się także na swoich kandydatów do rady dzielnic i osiedli.  

Kto może oddać głos w wyborach samorządowych? 

Głos w wyborach mogą oddać osoby pełnoletnie, które najpóźniej w dniu wyborów skończą 18 lat. Dodatkowo osoby muszą posiadać pełnię praw publicznych i być wpisane do rejestru wyborców. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe. Oskar Szafarowicz zawalczy w Warszawie


Czynne prawo wyborcze mają osoby z polskim obywatelstwem, a także obywatele Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy na stałe mieszkają na obszarze danej gminy w Polsce. Osoby będące cudzoziemcami, ale na stałe mieszkające w Polsce mogą brać udział jedynie w wyborach na szczeble gminy, czyli mogą oddać głos na swoich kandydatów do rady gmin, na wójta, burmistrza i prezydenta miast. Nie mogą natomiast wybierać radnych powiatu i sejmiku województwa.  


Miejsce stałego pobytu nie musi pokrywać się z miejscem zameldowania. Jeżeli ktoś chciałby dopisać się do innego spisu wyborczego, niż ten, do którego był wcześniej przypisany, powinien złożyć o to bezpłatny wniosek. Taka możliwość będzie dostępna do końca dyżurów ostatniego dnia pracy urzędów.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie