Kiedy wybory samorządowe 2024? Najważniejsze terminy

Polska
Kiedy wybory samorządowe 2024? Najważniejsze terminy
Polsat News
Kiedy wybory samorządowe 2024? Najważniejsze terminy

Wybory samorządowe 2024 odbędą się w kwietniu. Ostateczny termin zgłaszania komitetów wyborczych minął już 12 lutego. Jednak przed nami wciąż kilka ważnych dat m.in. ostatni dzień zgłaszania kandydatów na radnych i wójtów. Oto szczegółowy kalendarz wyborczy.

Zgodnie z zarządzeniem premiera Donalda Tuska wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Zagłosujemy wówczas na wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych do wszystkich organów stanowiących samorządu. Ewentualne drugie tury odbędą się dwa tygodnie później - 21 kwietnia

 

Pierwszy ważny termin z wyborczego harmonogramu minął już 12 lutego. Do tego momentu można było zgłaszać komitety wyborcze do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Koalicja Obywatelska rozpoczyna kampanię

 

Tego samego dnia poznaliśmy listę okręgów wyborczych, ich granice oraz numery. W obwieszczeniach PKW pojawiły się również informacje o liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu oraz o siedzibach terytorialnych komisji wyborczych dla poszczególnych okręgów. 

Przed nami jeszcze rejestracja kandydatów. Termin ich zgłaszania mija w poniedziałek 4 marca. Wszystkie imiona i nazwiska poznamy jednak dopiero 14 marca, gdy po zweryfikowaniu danych i podpisów, PKW poda ostateczne listy

Kalendarz wyborów samorządowych 2024. Ważne terminy

Oprócz tego, przez najbliższe trzy miesiące, będzie jeszcze kilka ważnych dat. Dla wyborców najistotniejszymi z nich są:

 

  • 25 marca - mija termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz zgłaszanie potrzeby skorzystania z bezpłatnego transportu dla wyborców niepełnosprawnych i osób, które co najmniej w dniu głosowania kończą 60 lat; 

  • 29 marca - mija termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które co najmniej w dniu głosowania kończą 60 lat;  

  • 5 kwietnia - koniec kampanii wyborczej o godzi 24:00; 

  • 7 kwietnia - głosowanie w godzinach od 7:00 do 21:00; 

  • 21 kwietnia - ewentualna druga tura wyborów.  

 

Dodajmy, że każdy może dopisać się do spisu wyborców w innej gminie, niż jest obecnie zarejestrowany. Ta możliwość będzie dostępna do końca dyżurów ostatniego dnia pracy urzędów. Taki wniosek jest bezpłatny. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Rafał Trzaskowski ogłosił hasło kampanii

 

W wyborach samorządowych nie można jednak głosować w kilku lokalach na terenie Polski. Po dopisaniu do listy wyborców, na głosowanie należy się stawić w odpowiednim lokalu wyborczym.  

Szczegółowy kalendarz wyborczy, rozporządzenie oraz zasady głosowania można sprawdzić na oficjalnej stronie PKW. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie