Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Podano szczegóły

Świat
Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Podano szczegóły
Kirsty Wigglesworth / AP
Podano datę pogrzebu Aleksieja Nwalnego (zdjęcie ilustracyjne)

1 marca w Moskwie odbędzie się pogrzeb Aleksieja Nawalnego - podała rzeczniczka polityka Kira Jarmysz. Rosyjski opozycjonista zmarł prawie dwa tygodnie temu w kolonii karnej, według rosyjskich władz. Służby zwlekały z wydaniem jego ciała rodzinie.

Kira Jamrysz przekazała, że Aleksiej Nawalny zostanie pochowany na cmentarzu Borisowskim, a uroczystość pożegnalna odbędzie się w piątek 1 marca w cerkwi w rejonie Marjino w Moskwie. Początek zaplanowano na godz. 14 czasu lokalnego, czyli 12:00 w Polsce.  

Kiedy pogrzeb Aleksieja Nawalnego? Nowe informacje

O śmierci rosyjskiego polityka i opozycjonisty poinformowano 16 lutego. W tym tygodniu pojawiły się doniesienia medialne, że pogrzeb Aleksieja Nawalnego opóźnia się, ponieważ domy pogrzebowe w Moskwie miały odmawiać zorganizowania uroczystości. 

 

ZOBACZ: Aleksiej Nawalny miał wyjść na wolność? Nowe doniesienia

 

Służby długo zwlekały z wydaniem ciała bliskim zmarłego opozycjonisty i szantażowały matkę Nawalnego, Ludmiłę, naciskając na sekretny pogrzeb

Przyczyna śmierci Aleksieja Nawalnego

Nawalny był zagorzałym przeciwnikiem Władimira Putina - w mediach ujawniał korupcję wśród przedstawicieli władz i organizował antyrządowe protesty.

 

W 2020 roku najprawdopodobniej na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, opozycjonista został otruty substancją z grupy nowiczok. Po intensywnej terapii w berlińskiej klinice Nawalny zdecydował się na powrót do ojczyzny, gdzie został aresztowany w styczniu 2021 roku.

 

ZOBACZ: Otrucie i kolonia karna. Tak przez lata zmienił się Aleksiej Nawalny

 

Rosyjskie władze wytoczyły wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności - od trzech lat przebywał w różnych więzieniach, ostatnim była kolonia karna "Polarny Wilk" w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

 

Według informacji Kyryła Budanowa, szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, rosyjski opozycjonista zmarł z przyczyn naturalnych

Jak zginął Aleksieja Nawalny? Sprzeczne doniesienia

"Mogę was rozczarować, ale wiemy, że naprawdę zmarł z powodu zakrzepu krwi" - mówił wojskowy, cytowany przez portal "Ukraińska Prawda". Rosyjskie służby więzienne twierdziły, że największy wróg Putina "źle się poczuł po spacerze i niemal natychmiast stracił przytomność", a następnie mimo podjęcia reanimacji zmarł. 

 

Z kolei Maria Piewczych, współpracowniczka rosyjskiego opozycjonisty, twierdzi, że Nawalny zmarł przed wymianą więźniów, podczas której miał zostać zwolniony w zamian za skazanego oficera FSB Wadima Krasikowa. - Władimir Putin nie mógł znieść myśli, że Nawalny wyjdzie na wolność - oceniła.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie