W Amazonii odkryto nowy gatunek węża. To prawdziwy gigant

Świat
W Amazonii odkryto nowy gatunek węża. To prawdziwy gigant
Instagram/freekvonk
Nowy gatunek gigantycznego węża odkryty w Amazonii

Nowy gatunek węża odkryto w Amazonii. To prawdziwy gigant, może osiągnąć nawet osiem metrów i ważyć 200 kilogramów. Niesamowitym odkryciem pochwalił się holenderski biolog, który opublikował również zdjęcia i nagranie wielkiego gada, które określił jako "mityczne i legendarne zwierzę".

Nowy gatunek nazwano anakondą zieloną północną. Gad okazał się odrębnym gatunkiem od zwykłej anakondy zielonej. Wyjątkowe zwierzę odkryła grupa badaczy, działającą pod okiem profesora Freeka Vonka. Holenderski biolog opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia i nagranie, na którym widać, jak pływa obok ogromnego węża. 


"Dzisiaj wraz z 14 innymi naukowcami z dziewięciu krajów opisałem NOWĄ odmianę węża z Amazonii" - pochwalił się badacz. "Na filmie możecie zobaczyć NAJWIĘKSZĄ anakondę, jaką kiedykolwiek widziałem, gruba jak opona samochodowa, długa na osiem metrów i ważąca ponad 200 kg - z głową tak dużą jak moja" - opisał. 

 

ZOBACZ: Zaskakujące odkrycie. Naukowcy przez lata mylili się co do węża


"Odkryłem już wcześniej nowy gatunek, ale był to mały wąż z Australii. Teraz chodzi o mityczne i legendarne zwierzę, w którym zmieściłbym się cztery razy! Zdecydowanie jeden z najważniejszych momentów w mojej karierze naukowej" - dodał. 

Amazonia. Odkryto nowy gatunek węża. Gad większy niż inne

Jak zaznaczył Vonka jest pewien, że mowa o nowym gatunku. Do tej pory sądzono, że w Amazonii występuje jedna anakonda zielona, jednakże po zbadaniu nowego odkrycia udowodniono, że ich różnica genetyczna wynosi 5,5 procent. Dla porównania różnica między człowiekiem a szympansem wynosi dwa procent. Różnica między gatunkami węży, jest więc znaczna. 

 

ZOBACZ: Naukowcy odkryli nowe gatunki jeży. Zamiast kolców mają miękkie futra


"Nadaliśmy nowemu gatunkowi łacińską nazwę Eunectes akayima, "północna anakonda zielona". Słowo "akayima" pochodzi z kilku rdzennych języków północnej Ameryki Południowej i oznacza "wielki wąż"" - napisał profesor. 


Nowy gatunek zamieszkuje regiony m.in. Wenezueli, Surinam czy Gujanę Francuską. 

Nowo odkryty wąż już jest zagrożony. Jego dom ginie w zastraszającym tempie

Mimo że nowy gatunek dopiero potwierdzono, uważa się, że grozi mu wyginięcie. Anakonda jest zagrożona, ponieważ zamieszkuje tereny, które znajdują się pod silnym wpływem zmian klimatycznych. Ponadto Amazonia wciąż jest wylesiana.  

 

ZOBACZ: USA: Rosomak wpisany na listę gatunków zagrożonych. Po latach naukowcy zatriumfowali


Z powierzchni Ziemi zniknęła już jedna piąta lasów amazońskich. Stanowi to ponad 30-krotność powierzchni Holandii. "Przetrwanie tych kultowych gigantycznych węży jest nierozerwalnie związane z ochroną ich naturalnego środowiska" - podkreślił badacz.  

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie