Zaskakujące odkrycie. Naukowcy przez lata mylili się co do węża

Świat
Zaskakujące odkrycie. Naukowcy przez lata mylili się co do węża
Pixabay/ILVDD
Nowy gatunek węża odkryty na San Cristobal

Naukowcy poinformowali o odkryciu nowego węża na wyspach Galapagos. Jak się okazało, gatunek nazwany Pseudalsophis eibli był przez długie lata mylony z wężem zamieszkującym sąsiednią wyspę. Ten jednak jest endemicznym gatunkiem zamieszkującym wyłącznie teren San Cristobal. Jak podali badacze, gatunek jest zagrożony.

W książce pt. "Natural History and Conservation of the Galapagos Snake Radiation" naukowcy poinformowali o odkryciu nowego gatunku węża. Jak podano, badania nad m.in. tym gatunkiem trwały od 2017 roku, a badacze pozyskali niezbędne dowody do potwierdzenia, że rzeczywiście jest on osobnym rodzajem. 

 

ZOBACZ: Indonezja. Sensacyjne odkrycie badaczy. Znaleźli zwierzę uznane za wymarłe


Wąż przez długie lata mylony był z bardzo podobnym wężem z wyspy Floreana, która wchodzi w skład archipelagu. Okazało się jednak, że zamieszkujący tę wyspę Pseudalsophis biserialis to inny gatunek niż Pseudalsophis eibli. Ten zamieszkuje jedynie wyspę San Cristobal

Naukowcy odkryli nowego węża. Zagrożony gatunek występuje tylko na Galapagos

W publikacji podano, że odróżniają je cechy morfometryczne i merystyczne. "W porównaniu do z populacją z Floreany, węże z wyspy San Cristobal mają mniejszy stosunek długości głowy do długości otworu pyskowego, mają dłuższe ogony i większą liczbę łusek podogonowych u samców" - napisano w publikacji. 

 

ZOBACZ: Złoty kret jednak żyje. Zwierzęcia nie widziano od niemal 100 lat


Naukowcy wskazali także na różnice w ubarwieniu. Węże z Floreany posiadają wzór bliższy cętką, a nowoodkryty gatunek posiada paski, ciągnące się przez całą jego długość. Posiada zmienne ubarwienie grzbietu, w którym dominuje kolor brązowy.  


Wsypy Galapagos słyną z wielu gatunków zamieszkujących jedynie ten archipelag. Wśród takich gatunków znajdują się znane żółwie słoniowe czy legwany. Nie inaczej jest w przypadku powyżej wymienionych węży. Niestety biorąc pod uwagę ich mały obszar występowania i nieliczną populację, zarówno Pseudalsophis eibli, jak i biserialis są gatunkiem zagrożonym.   

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie