Wizyta Andrzeja Dudy w Afryce. Uwagę zwrócił jeden szczegół
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przebywają z wizytą zagraniczną w Afryce. Para prezydencka została ciepło przyjęta w Kenii, gdzie orkiestra zagrała polski hymn. Uwagę przykuł również wystrój gabinetu, do którego zostali zaproszeni.
Od niedzieli prezydencka kancelaria relacjonuje przebieg wizyty Andrzeja Dudy w Afryce w mediach społecznościowych. Jak poinformowano, prezydent wraz z małżonką zostali przywitani na lotnisku w Nairobi przez Ministra ds. Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Republiki Kenii Simona Chelogui.
Następnie para prezydencka pojawiła się w siedzibie kenijskiego przywódcy, gdzie prezydent Andrzej Duda wpisał się do pamiątkowej księgi gości, a później wszyscy wykonali wspólną fotografię.
ZOBACZ: Andrzej Duda odpowiada Donaldowi Tuskowi. Padły słowa w obcych językach
Uwagę przykuł wystrój gabinetu, do którego zostali zaproszeni. Oprócz zwyczajowo wystawianych flag obu państw, po ich bokach zawieszono portrety głów państw.
W przypadku Andrzeja Dudy skorzystano z oficjalnego zdjęcia, które jest dostępne na stronie prezydenckiej kancelarii w zakładce "do pobrania dla mediów".
Andrzej Duda z wizytą w Afryce. Harmonogram jest napięty
Pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Kenii rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski w akompaniamencie wojskowej orkiestry. Później odegrano również hymn Kenii.
Obecność prezydenta Dudy została dodatkowo uhonorowana tradycyjnym salutem z 21 armat. "To uroczysty gest zarezerwowany dla wybitnych głów państw" - relacjonują kenijskie media.
Przypomnijmy, że jednym z celów podróży prezydenta do Afryki jest "niesienie świadectwa o sytuacji w naszej części Europy, o rosyjskiej agresji na Ukrainę, wyjaśniania, skąd bierze się kryzys żywnościowy w Afryce".
ZOBACZ: Ukraińcy spacyfikowali Wagnerowców w Afryce
Duda podkreślił również, że rozmowy z afrykańskimi przywódcami będą dotyczyć rosyjskiej propagandy. - To jest ważne zadanie, by przeciwdziałać bardzo zmasowanej w Afryce rosyjskiej propagandzie - podsumowała głowa państwa.
W programie wizyty zaplanowano m.in. rozmowy dwustronne z prezydentami Kenii, Rwandy i Tanzanii, polsko-kenijskie i polsko-rwandyjskie fora gospodarcze, wizytę w będącej największą inwestycją w Rwandzie hucie cyny w Kigali czy spotkanie z przedstawicielami środowisk związanych z Polską.
Czytaj więcej