Węgry dają Szwecji zielone światło? V. Orban zadeklarował działania

Świat
Węgry dają Szwecji zielone światło? V. Orban zadeklarował działania
AP/Denes Erdos/X/@PM_ViktorOrban
Victor Orban odniósł się do ratyfikowania wniosku Szwecji

"Rząd węgierski popiera członkostwo Szwecji w NATO" - przekazał Victor Orban po rozmowie telefonicznej z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Zadeklarował, że jego rząd będzie nalegał, aby wniosek Szwecji ratyfikowano przy pierwszej możliwej sposobności.

W piątek premier Węgier Victor Orban odbył rozmowę telefoniczną z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W trakcie rozmowy omówiono temat ratyfikowania wniosku Szwecji o przyjęciu do Sojuszu Północnoatlantyckiego, który czeka na rozpatrzenie w węgierskim parlamencie od lata 2022 roku.  

 

ZOBACZ: Turcja. Parlament ratyfikował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO


"Właśnie skończyłem rozmowę telefoniczną z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Powtórzyłem, że rząd węgierski popiera członkostwo Szwecji w NATO. Podkreśliłem również, że będziemy w dalszym ciągu nalegać, aby Węgierskie Zgromadzenie Narodowe głosowało za przystąpieniem Szwecji i zakończyło ratyfikację przy pierwszej możliwej okazji" - napisał na swoim profilu na X, Victor Orban.  

Ratyfikacja wniosku o przyjęciu do NATO. Turcja wyraziła zgodę

Wejście Szwecji do Sojuszu wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Obecnie Węgry są jedynym państwem, które nie ratyfikowało jeszcze tego wniosku. Szwecja krytykował Węgry za stan ichniejszej demokracji w związku z tym część węgierskich polityków nie chce się zgodzić na jej przystąpienie do Sojuszu. 


We wtorek wniosek ratyfikowała Turcja. Obrady nad tureckiego parlamentu trwały cztery godziny i odbywały się przy 600-osobowym składzie. Dokument czeka teraz na podpis prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który ma to uczynić w przeciągu najbliższych dni. 

Katalin Novak opowiada się za Szwecją. "Więcej zalet niż wad"

Na decyzję Turcji szybko zareagowała Węgierska prezydent. 

 

ZOBACZ: Finlandia bliżej NATO. Parlament Turcji ratyfikował ustawę


"Turcja ratyfikowała przystąpienie Szwecji do NATO. Teraz nasza kolej" - napisał na swoim profilu na platformie X. 


"Wzywam do negocjacji pomiędzy premierami Węgier i Szwecji. Moje stanowisko jest takie samo jak poprzednio: jeśli chodzi o członkostwo Szwecji, jest więcej zalet niż wad" - dodała. 

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie