Turcja. Parlament ratyfikował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO

Świat
Turcja. Parlament ratyfikował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO
PAP/EPA/NECATI SAVAS
Turcja ratyfikowała wniosek Szwecji

Turecki parlament ratyfikował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Debata trwała cztery godziny i odbywała się w 600-osobowym składzie. Podczas posiedzenia usunięto ostatnią poważną przeszkodę na drodze do rozszerzenia zachodniego sojuszu wojskowego.

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Parlament w tej sprawie obradował przez cztery godziny w składzie 600-osobowym.  

 

ZOBACZ: 90 tysięcy żołnierzy NATO rozpoczyna ćwiczenia. Największe od czasów "zimnej wojny"


Jak podała agencja Reuters, w czasie debaty udało się dojść do porozumienia i usunąć ostatnią poważną przeszkodę na drodze do rozszerzenia zachodniego sojuszu wojskowego po 20 miesiącach opóźnień. 

Turcja ratyfikowała wniosek Szwecji o przystąpieniu do NATO

Za ratyfikacją opowiedziała się rządząca partia AK oraz jej nacjonalistyczny sojusznik MHP i główne opozycyjne ugrupowanie CHP. Z kolei opozycyjne partie nacjonalistyczne islamistyczne i lewicowe głosowały przeciwko niej. 

 

ZOBACZ: Turcja: Ruch prezydenta Erdogan. Szwecja bliżej NATO


W związku z podjętą decyzją, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma podpisać ustawę w nadchodzących dniach.  


Obecnie jedynym członkiem NATO, który nie ratyfikował jeszcze przystąpienia Szwecji do Sojuszu są Węgry. W przypadku chęci przystąpienia jakiegoś kraju do Sojuszu, wszyscy jego członkowie muszą zatwierdzić wniosek. 

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie