Finlandia bliżej NATO. Parlament Turcji ratyfikował ustawę

Świat
Finlandia bliżej NATO. Parlament Turcji ratyfikował ustawę
Yıldız Yazıcıoğlu/Public Domain
Turecki parlament zadecydował

Parlament Turcji ratyfikował projekt ustawy o przystąpieniu Finlandii do NATO. Oznacza to, że kandydatura kraju została zatwierdzona przez wszystkie kraje Sojuszu. Na ostateczną decyzję Ankary oraz Budapesztu czeka jeszcze Szwecja.

Turecki parlament był ostatnim spośród wszystkich 30 krajów NATO, który ratyfikował członkostwo Finlandii. Na początku tygodnia podobną decyzję podjął węgierski parlament.

 

Jak tłumaczył w marcu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, Finlandia zapewniła sobie "błogosławieństwo" parlamentu po podjęciu konkretnych kroków, by spełnić oczekiwania Ankary. Chodzi m.in. wydanie kurdyjskich bojowników, których Turcja uznaje za terrorystów.

 

ZOBACZ: Raport ONZ: Finlandia najszczęśliwszym krajem na świecie. Polska zajęła 39. miejsce

 

"Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii i poprawi stabilność i bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego i Europy Północnej" - zapewnił fiński rząd w oświadczeniu po głosowaniu w tureckim parlamencie.

 

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto zapewnił z kolei, że Finlandia będzie "mocnym i kompetentnym sojusznikiem, zaangażowanym w bezpieczeństwo Sojuszu".

Finlandia coraz bliżej NATO

Członkostwo Finlandii byłoby pierwszym rozszerzeniem od czasu przystąpienia Macedonii Północnej do sojuszu w 2020 roku.

 

By kraj ostatecznie został członkiem Sojuszu wymagane są formalności: Po zakończeniu procesy ratyfikacji Turcja i Węgry prześlą swoje dokumenty do administracji Stanów Zjednoczonych - USA zgodnie z traktatem założycielskim sojuszu jest jego depozytariuszem.

 

Następnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oficjalnie zaprosi Finlandię do NATO. Ostatnim krokiem będzie dostarczenie przez kraj dokumentu akcesyjnego podpisanego przez ministra spraw zagranicznych.

 

"Kiedy fiński dokument akcesyjny dotrze do Departamentu Stanu USA, kraj nordycki formalnie stanie się członkiem NATO" - tłumaczy Reuters. Agencja dodaje, że kraje członkowskie mają nadzieję, że zarówno Finlandia, jak i Szwecja rozszerzą sojusz do 11 lipca - w Wilnie będzie miał wówczas miejsce szczyt NATO.

Co ze Szwecją?

Finlandia i Szwecja starają się o dołączenie do NATO od zeszłego roku. Rządy krajów do złożenia wniosków i przyspieszenia procedury skłoniła rosyjska inwazja na Ukrainę.

 

ZOBACZ: Węgierski parlament wyraził zgodę na wstąpienie Finlandii do NATO

 

Wniosek Szwecji blokuje Turcja, tłumacząc, że kraj nie podejmuje wystarczających działań w zwalczaniu kurdyjskich bojowników. Decyzji w sprawie Szwecji nie podjął również Budapeszt.

 

- Finlandia stoi po stronie Szwecji teraz i w przyszłości i popiera jej wniosek - zapewniła fińska premier Sanna Marin po głosowaniu w Turcji.

bas/ sgo/ Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie