Rosja. Nowe prawo pozwoli konfiskować majątek dyskredytujących armię

Świat
Rosja. Nowe prawo pozwoli konfiskować majątek dyskredytujących armię
Duma.gov.ru

Rosyjscy parlamentarzyści złożyli w Dumie projekt, który przewiduje konfiskatę majątku osób, które zostaną skazane za rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat rosyjskiej armii. Nowe prawo umożliwi zabieranie skazanym środków finansowych i innej własności.

O projekcie nowego prawa poinformował przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin.

 

"Informowaliśmy was o potrzebie karania osób w tym postaci kultury, które oblewają błotem nasz kraj oraz żołnierzy i oficerów zaangażowanych w specjalną operację wojskową" - napisał Wołodin.

 

"Przygotowano projekt, który pozwoli konfiskować pieniądze, kosztowności i inna własność, którą można finansować działalność przeciwko bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo sąd będzie mógł swoimi wyrokami pozbawiać tytułów honorowych" - dodał Wiaczesław Wołodin.

 

ZOBACZ: Rosja. Patriarcha Cyryl pozbędzie się duchownego. Sprzeciwiał się wojnie

 

Według nowego prawa karane ma być rozpowszechnianie "fałszywych wiadomości" na temat armii i dyskredytowanie armii rosyjskiej. Konfiskata majątku będzie grozić również za nawoływanie do działalności ekstremistycznej, nawoływanie do działań naruszających integralność terytorialną Federacji Rosyjskiej.

Rosja. Konfiskata majątku za dyskredytowanie armii

Dodatkowo sąd będzie mógł zabrać majątek osób, które wzywają do nałożenia sankcji na Rosję, wspierają wykonywanie takich sankcji oraz "wspierają nazizm".

 

Jak podaje niezależny portal Meduza, ustawa otrzymała "bezwarunkowe" wsparcie rządu. Dotychczas rosyjskie prawo przewidywało przepadek majątku tylko w przypadku, gdy został on nabyty podczas przestępstwa.

 

W ostatnich latach rosyjskie sądy wielokrotnie skazywały osoby, które uznano za przeciwników agresji na Ukrainę. Pod koniec grudnia wyrok siedmiu i pięciu lat więzienia usłyszeli Artem Kamaradin i Jegor Sztowba.

 

Mężczyźni zostali skazani na podstawie artykułów dotyczących "podżeganie do nienawiści" i "wzywania do działań zagrażających bezpieczeństwu państwa". Jak wskazywała AFP, ich wina polegała na tym, że we wrześniu 2022 roku wzięli udział w publicznym recytowaniu wiersza "Zabij mnie, milicjancie!" na placu Triumfalnym w Moskwie.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie